پژوهشکده باقرالعلوم (ع) بزودی 17 عنوان کتاب منتشر می کند

پژوهشکده باقرالعلوم (ع) بزودی 17 عنوان کتاب منتشر می کند

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (علیه السلام) مدیر انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم(ع) از چاپ 17 عنوان کتاب در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (علیه السلام): سید عبدالحسین زین العبادی با اعلام این خبر گفت: با عنایت حضرت حق تعداد 17 عنوان از طرح های پژوهشی این پژوهشکده که برخی از این آثار بازنویسی شده، آماده چاپ است که در آینده نزدیک به بازار نشر می رسد.

وی موسوعه کلمات حضرت زهرا (ع) را یکی از این کتب دانست و گفت: موسوعه حضرت زهرا(ع) در سال 1386 منتشر شد، و باز تحقیق آن توسط پژوهشگران گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم(ع) پس از گذشت چندین سال آغاز که در نتیجه برای مرحله دوم در 673 صفحه و تعداد 522 حدیث در دو جزء و هر جزء شامل چند فصل آماده شده است.

زین العبادی در مورد موسوعه کلمات امام حسن مجتبی(ع) افزود: این موسوعه نیز در سال 1381 منتشر شد و پس از باز تحقیق آن با همت و تلاشهای محققان گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم(ع)در دو جزء و در هفت فصل گردآوری شد، که در نتیجه در400 صفحه و 438 حدیث به اتمام رسید و به علاقمندان خاندان عصمت تقدیم می شود.

مدیر انتشارات پژوهشکده با اشاره به موسوعه کلمات امام سجاد (ع) گفت: شاید برخی فکر کنند که از امام سجاد(ع) با توجه به گرفتاریهای پس از حادثه عاشورا و خیمه زدن اندوه و ماتم بر زندگی و وجود آن حضرت، سخنان زیادی از آن حضرت نقل نشده باشد، ولی مجموعه حاضر که با تلاش و همت پژوهشگران ترتیب یافته است نشان از گستردگی دایره سخنان آن حضرت دارد؛ اگر چه ادعای گردآوری تمام سخنان آن حضرت را نداریم زیرا برای اولین بار و بدون تحقیق جدید چاپ و عرضه می شود، این مجموعه نیز در شش فصل شامل عقائد، احکام، اخلاق، طب، ادعیه و زیارات و اشعار تنظیم و در 720صفحه با بیش از هزار حدیث به زیور طبع آراسته و به علاقمندان آن حضرت تقدیم می شود.

زین العبادی یکی دیگر از آثار پژوهشکده را موسوعه کلمات حضرت امام کاظم (ع) نامید و خاطر نشان کرد: میراث گرانبهای علمی فرهنگی امام کاظم(ع) را با همت و تلاش بی وقفه محققان پر تلاش گروه حدیث در مجموعه ای سه جلدی گرد آوری کرده ایم، جلد اول آن در شش فصل شامل توحید، قرآن و تفسیر، نبوت، امامت، معاد، فرق و اصحاب، و جلد دوم و سوم آن در احکام فقهی و طب و اخلاق و آداب و دعاها و زیارات ترتیب و تنظیم یافته که در مجموع بیش از 3639حدیث در 1900صفحه جمع آوری شده است.

موسوعه کلمات امام رضا(ع) کتاب بعدی بود که وی بدان اشاره کرد و افزود: احادیث و روایات نشر یافته در لابلای کتب روائی و حدیثی برای اولین بار در مجموعه ای به نام مبارک آن حضرت در دو جلد و در هشت باب جمع آوری شد که در جلد اول آن سه باب شامل مباحثی از قبیل عقائد، مناقب سیره، قرآن و تفسیر و در جلد دوم پنج باب شامل احکام، طب، اخلاق، نامه ها، فرقه ها و اشخاص، و ادعیه و زیارات است، تعداد صفحات آن1460 و تعداد احادیث آن 2079 حدیث است.

وی در مورد موسوعه کلمات حضرت امام هادی (ع) مطالبی را عنوان و سپس تصریح کرد: این اثر در سال 1386 در چهار فصل شامل عقائد احکام اخلاق و ادعیه با 430 حدیث و در 400 صفحه منتشر و با استقبال علاقمندان روبرو شد، و اما اکنون برای دومین بار با افزودن 166 حدیث و در مجموع 596 حدیث در 500 صفحه منتشر می شود که امیدواریم مورد عنایت حضرت هادی(ع) قرار بگیرد.

زین العبادی مجموعه بعدی را موسوعه کلمات حضرت امام حسن عسکری (ع) خواند و گفت: مجموعه سخنان حضرت امام عسکری(ع) درسال 1386در چهار فصل شامل عقائد احکام اخلاق و دعاهای آن حضرت و در 308 صفحه به تعداد 346 حدیث منتشر شد که پس از تحقیق مجدد در 541 صفحه و526 حدیث چاپ می شود.

مدیر انتشارات پژوهشکده در مورد موسوعه کلمات حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تاکید کرد: فرمایشات حضرت مهدی (ع) برای اولین بار در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) از کتابهای گوناگون جمع آوری شد که با لطف خداوند متعال و عنایت آن حضرت به محضر دوستان و ارادتمندان و منتظران آن حضرت تقدیم می شود، این مجموعه شامل هفت فصل در 528 صفحه و 332 حدیث شامل عقائد و قرآن ، سیره و معجزات، احکام، وکلاء و ممدوحین و مذمومین، مابعد الظهور، ادعیه و زیارات و تشرفات است.

وی یکی از کارکردهای پژوهشکده را پاسخ دهی به شبهات کلامی عنوان کرد و افزود:کتاب «برهان هاي اثبات وجود خدا» از جمله آثاري است که سعي دارد ضمن نقل و بررسي مهم ترين برهان هاي اثبات وجود خدا، از نقدهاي موجود نيز غافل نماند و با رويکرد پاسخ به شبهات، در اين عرصه به قضاوت بنشيند. اين اثر، حاصل تلاش گروهي از محققانی است که به همت گروه پاسخ به سؤالات و شبهات ديني پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گرد هم آمده و تعدادي از مهم ترين و شايع ترين برهان هاي اثبات وجود خدا را به تفصيل، بررسي کرده اند.

کتاب تعامل اعراب مسلمان با ایرانیان در فتوحات اسلامی در زمینه پاسخ به شبهات تاریخی یکی دیگر از کتاب هایی بود که زین العبادی به آن اشاره کرد و افزود: کتاب حاضر از جمله آثاري است که تلاش مي کند با نگاهي مستند و واقع نگر، فتح ايران به دست اعراب مسلمان را بررسي کند و سعي دارد از نقدهاي موجود نيز غافل نماند و با رويکرد پاسخ به شبهات، در اين عرصه به قضاوت نشيند. اين اثر، حاصل تلاش برخي از محققانی است که به همت گروه پاسخ به سؤالات و شبهات ديني پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گرد هم آمده اند تا در اين عرصه تحقيقي درخور را ارائه نمايند.

وی به بازنویسی جلد اول گلشن ابرار اشاره کرد و گفت: شاخص مهم نگارش فعلی این جلد بر متن اولیه آن، عبارت است از این که در بازنویسی کنونی با حفظ چارچوب اصلی کتاب و با هدف غنای بیش از پیش محتوای مقالات پژوهشی، شرح حال علما علاوه بر ارزیابی اتوسط استاد محمد جعفر طبسی با نظارت و کنترل نهائی از سوی ایشان نیز همراه بوده که وی ضمن بررسی نکات ضعف مقالات، بر تبیین و برطرف نمودن آن تاکید شده است. ویژگی دیگر اثر حاضر آن است که با تحقیقی جامع و رویت منابع جدید، بازنویسی شده و در حد امکان اشکالات سنه ولادت و وفات شخصیت ها به حداقل رسیده و در انتخاب تصاویر عالمان مطرح نیز به کیفیت و به روز بودن عکس ها توجه شده است.

زین العبادی در مورد بازنویسی جلد دوم گلشن ابرار گفت: این مجموعه در راستای ارائه ی الگوی عملی و کاربردی به نسل فرهیخته ی جامعه ی اسلامی و معرفی مفاخر جهان تشیع ،شرح زندگی اسوه های علم و عمل از میرزاجوادآقا ملکی تبریزی تا مقام معظم رهبری را به رشته تحریر درآمده است. شاخص مهم نگارش فعلی این جلد بر متن اولیه آن، عبارت است از این که در بازنویسی کنونی با حفظ چارچوب اصلی کتاب و با هدف غنای بیش از پیش محتوای مقالات پژوهشی، شرح حال علما علاوه بر ارزیابی توسط استاد محمد جعفر طبسی با نظارت و کنترل نهائی از سوی ایشان نیز همراه بوده است.

مدیر انتشارات پژوهشکده جلد دهم گلشن ابرار جلد را در راستای ارائه ی الگوی عملی و کاربردی به نسل فرهیخته ی جامعه ی اسلامی و معرفی مفاخر جهان تشیع خواند و گفت: شرح زندگی اسوه های علم و عمل: ازنصر بن مزاحم تا سید محسن خرازی را به رشته تحریر درآمده است.

سید عبدالحسین زین العبادی خاطر نشان کرد: شرح زیارت عاشورا یکی از آثار ارزشمند، در شرح و بررسی زیارت عاشورا است که مفید بن محمد بن شیرازی در سال 1303 ه ق آن را نگاشته است. این اثر ، یکی از مفصل ترین شروح مربوط به این زیارت، محسوب می شود که متناسب با فقرات مختلف، زیارت، نکات و فواید گوناگون ادبی ، تاریخی و اعتقادی را در بر دارد که توسط محقق ارجمند جناب حجت الاسلام محمد حسین درایتی، مورد تحقیق قرار گرفته است.

این فعال حوزه نشر در مورد کتاب کاوشی در متن و اعتبار زیارت ناحیه گفت: این کتاب که حاصل تحقیق و پژوهش محقق توانا جناب حجت الاسلام والمسلمین مرتضی خوش نصیب است؛ سعی بر آن بوده که زیارت ناحیه مقدسه از دو جنبه واکاوی شود. اول از لحاظ معارف حقه موجود در آن و دوم از جهت بررسی سند و اعتبار آن.

وی در مورد کتاب خود شناسی برای خود سازی توضیحاتی ارائه داد و افزود: کتاب حاضر اثر تلاش فراوان محقق ارجمند خانم زیارتی از پژوهشگران پژوهشکده باقرالعلوم (ع) است که خود شناسی را با نگاه اخلاقی از منظر کتاب و سنت و عقل مورد بررسی قرا داده که امید است برای طالبین در مسیر خود سازی مؤثر واقع گردد

اما کتاب چیستی ، چرایی، چگونگی غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت عنوان کتاب بعد بود که زین العبادی در مورد آن گفت: این کتاب نوشته محقق ارجمند، دکتر محمدجواد حیدری خراسانی است. در این کتاب، سعی شده است با نگاهی تطبیقی به مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت، به تبیین جامع و مستد از بحث پرداخته شود.

زین العبادی در مورد آخرین کتاب گفت: در کتاب پیام آوران تاریکی به این فرقه و کارهای آنها پرداخته شده است و آنچه این کتاب را از سایر کتاب های نوشته شده درباره بهائیت، متمایز می کند، استفاده فراوان از منابع بهائی و توجه ویژه به روش های تبلیغی بهائیت است که شناخت این شیوه ها برای عموم افراد و به خصوص، اهالی تبلیغ، بسیار مهم است. این کتاب توسط فاضل ارجمند، حجت الاسلام و المسلمین سید حسینعلی موسوی زاده، به رشته تحریر درآمده است.

گفتنی است: علاقمندان برای تهیه کتاب در آذرماه 1392 با تلفن 37837308-025 تماس گرفته و یا به نشانی: قم . بلوار نیایش – جنب مصلی قدس پژوهشکده باقرالعلوم (ع) مراجعه نمایند.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
نشست گروه حدیث با شواری راهبردی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام )

نشست گروه حدیث با شواری راهبردی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام )

صبح امروز اولین نشست گروه حدیث با شورای راهبردی پژوهشکده برگزار شد.
Powered by TayaCMS