همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

همزمان با 31 خرداد ماه، روز جهانی موسیقی کتاب ارزشمند "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" تالیف محقق ارجمند دکتر محمد جواد حیدری خراسانی در 280 صفحه توسط انتشارات پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی( باقرالعلوم علیه السلام) به زیور طبع آراسته شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، از مسائلی که مردم و به ویژه نسل جوان به آن مبتلایند، مساله غنا و موسیقی از دیدگاه اسلام است که شاید در این دوره زمانی خاص ، به مسأله ای عمومی، در جامعه تبدیل شده است. لذا یکی از موضوع هایی که به کنکاش و جست و جو نیاز دارد، موسیقی است.

غنا و موسقی، از جمله موضوع هایی است که با وجود کاربرد فراوان، همیشه با شبهه ها، ابهام ها و پرسش های زیادی، روبرو بوده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر حساسیت این موضوع نیز افزوده شده است.

آیا موسیقی مطلقا حرام است؟ آیا حلیت و حرمت موسیقی، به شعر باز می گردد یا کیفیت کشیدن صدا و تحریر آن نیز در این باره نقش دارد؟ یا ...؛

متاسفانه شیوع غنا و موسیقی در میان مردم، مانع تفکر دقیق و بررسی علمی و فقهی بیشتر در این زمینه مهم شده و تفکر نادرست عده ای که رواج مسأله ای را دلیل بر بی عیب بودن آن می دانند، به این مسأله رونق بخشیده است.

با توجه به آنچه گذشت، ضرورت داشت که مجموعه ای، در دست عموم مردم به خصوص مبلغان قرار گیرد تا در حد امکان، دیدگاه فقهی صحیحی در زمینه غنا و موسیقی در سطح جامعه و به خصوص برای اندیشمندان تبیین شود.

دراین کتاب سعی شده است با نگاهی تطبیقی به مسأله غنا و موسیقی از دیگاه فقه امامیه و اهل سنت، به تبیین جامع و مستند از بحث پرداخته شود. در بیشتر موارد، پس از اشاره به مطلب مورد بحث و برخی از دلایل آن، به اقوال فقها اشاره شده و نیز تا آنجا که ممکن بوده، دقت شده است که خواننده به منابع دست اول ارجاع داده شود و برای رعایت حال خوانندگان، گاه در کنار استفاده از منبعی به زبان اصلی، ترجمه فارسی آن نیز بیان شده تا علاوه بر محققان، خطبا و مبلغان، برای عموم مردم نیز مفید باشد و نیز کوشیده شده در بخش های مختلف، ضمن بیان ماهیت و مبانی فقهی غنا و موسیقی، نقد و بررسی علمی و محققانه ای درباره آراء و دیدگاه ها صورت گیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.

پر بازدیدترین ها

احکام مسافر ویژه مدافعان حرم

احکام مسافر ویژه مدافعان حرم

کتاب پیش‌رو به دنبال ترسیم دقیق احکام مسافر با توجه به پرسش‌های مدافعین حرم درباره نماز و روزه است.
فراخوان مقاله دوفصلنامه علمی-ترویجی مطالعات معنوی

فراخوان مقاله دوفصلنامه علمی-ترویجی مطالعات معنوی

برخی موضوعات پیشنهادی که می‌تواند مسئلۀ یک مقاله برای دوفصلنامۀ‌ مطالعات معنوی قلمداد شود، به شرح زیر است. روش تألیف مقالات در اکثر موارد به‌گونۀ قوم‌نگارانه (مردم‌نگاری بر پایۀ مشاهده و مصاحبه برای شناخت الگوی فعالیت‌های معنوی‌ ـ عرفانی یک نحله) و تجربه‌نگارانه (در اینجا به‌معنای ثبت و تحلیل یک تجربۀ اجتماعی در حوزۀ عرفان و معنویت) است:
وبینار علمی اجتماعی روایت یاری

وبینار علمی اجتماعی روایت یاری

اولین وینار از سلسله نشتست های وبینار علمی اجتماعی روایت یاری با حضور دکتر سینا کلهر استاد دانشگاه و صاحب‌نظر حوزه سیاست‌گذاری فرهنگی برگزار شد.
Powered by TayaCMS