نگارش دایره المعارف صحابه پیامبر(ص) دفاع از عقاید شیعه به شیوه علمی

نگارش دایره المعارف صحابه پیامبر(ص) دفاع از عقاید شیعه به شیوه علمی

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) - حجت الاسلام والمسلمین یوسفی غروی در مراسم رونمایی از مجموعه دایره المعارف صحابه پیامبر (ص) گفت: یکی از زمینه های دفاع از تشیع همین نوشتن از صحابه است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام): حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی یوسفی غروی، عضو کمیته ارزیابی مدارج حوزه در مراسم رونمایی از مجموعه دایره المعارف صحابه پیامبر (ص) گفت: یکی از زمینه های دفاع از تشیع همین نوشتن از صحابه است چرا که بسیاری از آنها از دوستان اهل بیت (ع) بوده اند. از سوی دیگر برخی از مسلمانان که به جای پیروی از اهل بیت پیامبر (ص) پیروی کردن از برخی اصحاب را انتخاب کردند به شیعه خرده می گرفتند که شیعیان اعتنایی به اصحاب پیامبر ندارند و از این میان تنها اهل بیت را ملاک و معیار خود قرار می دهند.

وی در تشریح نگارش شرح حال اصحاب پیامبر تصریح کرد: 300 سال پیش و معاصر با مرحوم مجلسی، سیدعلی خان مدنی شیرازی متوجه این نقصان شد و کتابی را در چهار باب در همین زمینه به نگارش درآورد اما بنا به علل و عواملی این اثر وی به سرانجام نرسید، در عین حال همین چهار باب به یادگار مانده از ایشان نیز بسیار ارزشمند است البته عمده کار مرحوم مدنی شیرازی در رابطه با شرح صحیفه سجادیه است و نام او با اثر "ریاض السالکین" شناخته شده است. پس از 250 سال مرحوم مقدس قمی مجددا به این فکر افتاد که جوابگوی این خرده به شیعه باشد و در همین رابطه کتابی که شرح حال 500 نفر از صحابه پیامبر و اصحاب ائمه اطهار (ع) را با نام تحفه الاحباب کتابی را نگاشت و سپس مرحوم عالمی دامغانی کتاب پیامبر و یاران را در پنج جلد تألیف کرد.

حجت الاسلام یوسفی غروی با اشاره به ضرورت تدوین و تألیف شرح حال صحابه پیامبر خاطرنشان کرد: لازم بود که پس از انقلاب اسلامی نیز در این زمینه کاری تحقیقاتی انجام شود که همزمان با مجموعه دایره المعارف پیامبر پژوهشگاه حوزه و دانشگاه نیز کاری آکادمیک تحت عنوان دانشنامه سیره نبوی را در بعدی وسیع تر در دستور کار قرار داد که تاکنون دو جلد از آن آماده شده است.

این کارشناس صاحب نظر در عرصه تاریخ اسلام تصریح کرد: جلد اول مجموعه دایره المعارف صحابه پیامبر به گل سرسبد صحابه یعنی حضرت امیر (ع)، حضرت زهرا (س) و حسنین (ع) اختصاص داده شده است. همچنین در این اثر جنبه عمومی و قابل استفاده بودن آن برای عموم مردم مورد توجه بوده است.

حجت الاسلام یوسفی غروی با اشاره به واژه "صلی الله علیه و آله" که در روی جلد این کتاب نقش بسته است، گفت: در بررسی روایات ائمه (ع) به این نتیجه رسیدم که ایشان بر ذکر واژه "و آله" در صلوات تأکید داشته اند، در صورتی که واژه "و سلم" در هیچ جا عنوان نشده است و برخی عمدا و از روی غرض واژه "و آله" را در صلوات حذف کرده و آن را ناقص و ابتر قرائت می کنند.

وی تصریح کرد: روایتی از پیامبر اعظم (ص) نقل است که فرمودند بر من به شکل ابتر و ناقص درود نفرستید یعنی حتی در همان زمان حیات پیامبر نیز عده ای به این شیوه عمل می کردند و آل پیامبر را از ایشان جدا دانسته و در صلوات ذکر نمی کردند، استناد آنها به این آیه از قرآن است که "ان الله و ملائکه یصلون علی النبی" است در حالی که چنین استنادی صحیح نیست و واژه "و سلم" در روایات شیعی وجود ندارد اما در ذکر واژه "و آله" در درود و صلوات بر پیامبر تأکید شده است.

 

 

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
Powered by TayaCMS