نشست مشترک اساتید و محققان گلشن ابرار و معاونت بین الملل حوزه علمیه قم

نشست مشترک اساتید و محققان گلشن ابرار و معاونت بین الملل حوزه علمیه قم

در پژوهشکده باقرالعلوم (ع) برگزار شد؛

نشست مشترک اساتید و محققان گلشن ابرار و معاون ت بین الملل حوزه علمیه قم

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) – این نشست با حضور حجت الاسلام والمسلمین  دکتر زمانی معاون بین الملل حوزه در سالن همایش های پژوهشکده باقرالعلوم (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام): حجت الاسلام و المسلمین دکتر زمانی،معاون بین الملل حوزه علمیه قم، گفت: بایسته های پژوهشی بین المللی می تواند در محورهای زیر مطرح باشد: نیازسنجی فرهنگی، شبهه شناسی بین المللی برای جواب دادن به شبهات وارده به اسلام و انقلاب، آشنایی با ادبیات علمی و فرهنگی ملل مختلف، توجه به امر ترجمه و ارتباط با نهادهای مرتبط با این زمینه، عنایت به استفاده از عرصه مجازی، دعوت از شخصیت های خارجی برای تعامل و ارتباط بیشتر و شرکت محققان پژوهشکده در کنگره ها و همایش های داخلی و خارجی.

وی تاکید کرد: کارهایی را باید در اولویت قرار داد که یکی از آنها سنجش سهم مؤسسات و پژوهشکده ها در صدور معارف اصیل اسلامی و انقلابی است. در این بین باید دانست که راه فعالیت های فرهنگی برای حوزه و طلاب بر خلاف تصور رایجی که در اذهان برخی است، بسته نبوده و باز است.

در ابتدای این نشست، حجت الاسلام و المسلمین استاد محمد جعفر طبسی  عضو برجسته شورای علمی و استاد ارزیاب گلشن ابرار، جامعیت مجموعه گلشن ابرار و وجود نویسندگان صاحب نام در این مجموعه را از نقاط قوت آن خواند.

وی همچنین تجلی روشنگری خدمات علمای شیعه در این موسوعه، برجسته سازی نقش عالمان شیعه در مجاهدات ضد استبدادی و ضد استعماری، هدایت و ارشاد مردم توسط آنها، نقش خون سرخ علمای شیعه در آبیاری درخت اسلام، احیای سنت نبوی و احیای احادیث اهل بیت، تقدّم شیعه در علوم و فنون مختلف از جمله فقه، اصول، لغت، اصول فقه، تفسیر، کلام و... را از مزایای این مجموعه دانست.

سخنران بعدی حجت الاسلام و المسلمین ناصرالدین انصاری قمی، عضو شورای علمی گلشن ابرار، بود؛ وی با اشاره به اهمیت علم تراجم الرجال، و اینکه سرگذشت علمای دین باعث عبرت و الگوپذیری می شود، بر نگارش شرح حال علمای کمتر شناخته شده، توصیه کرد و گفت: باید موانع کندی چاپ مجلدات آماده شده گلشن ابرار رفع شده و حتی در مراحل بعد، ضرورت دارد این مجموعه به زبان های متداول مسلمانان از جمله عربی، اردو، انگلیسی و... ترجمه شود.

وی همچنین تصریح کرد: به بهانه احیای نام اسلاف و گذشتگان، نباید از پرداختن به شرح حال معاصران دوری گزید و غفلت نمود. نکته مد نظر استاد انصاری، منطقه محوری شرح حال نویسی علمای شیعه بود، به این بیان که اصل اولی این باشد که شرح حال علمای هر منطقه به محققان تراجم نگار همان منطقه محول و واگذار شود.

حجت الاسلام و المسلمین استاد باقری بیدهندی عضو شورای علمی گلشن ابرار، ضمن تحسین تلاش محققان این مجموعه، پیشنهاد کرد: اگر کارگاه تراجم نگاری برگزار شود مطمئنا در بالاتر رفتن عیار علمی و کیفی پژوهش محققان، موثر خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین جودتی، مدیر گروه گلشن ابرار پژوهشکده، ضمن گزارشی به ذکر سابقه طرح گلشن ابرار پرداخته و همچنین از طرح در دست تهیه گلشن بانوان خبر داد.

وی از برنامه جدید گروه گلشن ابرار با نام گلشن استانی خبر داد و گفت: برنامه های دیگری نیز در بخش گلشن ابرار در دست است که از جمله می توان به گلشن وعاظ، گلشن عالمان شهید و ترجمه عربی  مجموعه گلشن ابرار تحت عنوان روضه الابرار اشاره کرد.

همچنین وی خاطر نشان کرد: گلشن ابرار حاضر است در زمینه فعالیت های بین المللی و فرا منطقه ای عالمان شیعه با معاونت بین المللی حوزه تعامل و همکاری داشته باشد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.

پر بازدیدترین ها

رونمایی با حضور آیت الله نوری همدانی

رونمایی با حضور آیت الله نوری همدانی

موسوعه کلمات حضرت صدیقه طاهره و سپس امام مجتبی علیه السلام و امام هادی و امام جواد این موسوعه ها چاپ شد،
Powered by TayaCMS