گزارش برگزاری همایش مبلّغان و شبهات عاشورایی

گزارش برگزاری همایش مبلّغان و شبهات عاشورایی

همایش مبلّغان و شبهات عاشورایی، گامی برای توانمند کردن عاشوراییان امروز

در حال حاضر، یکی از مسائل مهمی که مبلّغان با آن روبرو هستند، شبهاتی است که در حوزه‌ها و موضوعات مختلف در فضای مجازی و رسانه‌ها مطرح می‌شود و بسیاری از مردم و به خصوص جوانان را مشغول نموده است. شاید به خاطر اهمیت جریان عاشورا برای انگیزه های شیعیان در پایداری بر ارزش ها، هجمه های مکرر و بسیاری در این موضوع مطرح است. البته نباید نادیده گرفت که گستردگی طیف های مردمی درگیر با مراسمات عاشورایی نیز موجب افزایش احتمال انحرافاتی در آن شده است و بنابراین طبیعی است جبهه مقابل بتواند از این ضعف ها به نفع خود بهره گیری نماید.

پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، همایشی را در این راستا به مدت دو روز برنامه ریزی و در روزهای 27 و 28 شهریور ماه در نوبت صبح برگزار کرد.

پژوهشی به عنوان پشتیبان برای طرح سوالات و اولویت بندی آنها انجام شد. در این پژوهش، به فراوانی و موضوعات شبهات از منابعی مثل شبکه های ماهواره ای، شبکه های اجتماعی، فضاهای پاسخگویی و ... توجه شده و در نهایت شبهات مربوطه در چهار محور تاریخی، اجتماعی، کلامی و آیین‌ها دسته بندی شد.

گزارشی کوتاه از برگزاری همایش

همایش روز دوشنبه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شده و حجت الاسلام و المسلمین دکتر روستاآزاد جهت عرض خیرمقدم به اساتید گرانقدر و طلاب، مبلغان و پژوهشگران شرکت کننده در همایش پرداختند.

پس از آن از اساتید و کارشناس مربوطه دعوت شد تا به طرح بحث با موضوع تعیین شده بپردازند.

لازم به ذکر است همایش در 4 نوبت اصلی مطابق با 4 محور استخراج شده از شبهات، با حضور یک استاد، یک کارشناس و یک مجری برگزار شد که کارشناس در نقش تبیین کننده شبهه و جمع بندی کننده مباحث به برگزاری محور کمک کردند.

روز اول همایش:

  • نوبت اول، حجت الاسلام دکتر شمس الله مریجی به عنوان استاد و حجت الاسلام دکتر اصغر اسلامی به عنوان کارشناس در محور فلسفه قیام عاشورا و مسائل اجتماعی آن به بحث و گفت وگو پرداختند.

  • در نوبت دوم، حجت الاسلام دکتر محسن الویری به عنوان استاد و حجت الاسلام دکتر حامد قرائتی به عنوان کارشناس در محور آسیب شناسی و شبهات آیین‌های عاشورایی بررسی و گفت وگو نمودند.

روز دوم همایش:

  • نوبت اول، آیت الله محمد هادی یوسفی غروی به عنوان استاد و حجت الاسلام سید حمید روحانی به عنوان کارشناس در محور شبهات پیرامون مسائل تاریخی عاشورا بحث و گفت وگو کردند.

  • در بین دو محور اصلی، دکتر فلاح معاون محترم وزیر اطلاعات پیرامون شبهات مطرح شده در شبکه‌های وهابی- تکفیری و راهبردهای مقابله با آن مباحثی را طرح کردند.

  • در نوبت دوم، آیت الله حسین غیب غلامی هرساوی و آیت الله علی کورانی به عنوان استاد و حجت الاسلام دکتر حسین شهسواری به عنوان کارشناس در محور شبهات کلامی درباره حماسه عاشورا به بحث و گفتگو پرداختند.

  • همزمان با برگزاری همایش، نمایشگاه رصد کانال‌ها، شبکه‌های مجازی گروه‌های سلفی و تکفیری برگزار شد که کارشناسان مربوطه به توضیح آن می پرداختند.

لازم به ذکر است پس از بازخوانی محتوای همایش توسط اساتید و کارشناسان محترم، محتوا به صورت کتاب در اختیار پژوهشگران و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

گزارش نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی

گزارش نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی

خانواده با جامعه متفاوت است و اگر قرار باشد که کنترلی بر فرزندان و کودکان صورت گیرد، متولی آن خانواده خواهد بود نه دولت
شبکه مسائل عفاف جلسه دوم

شبکه مسائل عفاف جلسه دوم

گزارشی از جلسه دوم شبکه مسائل عفاف 24 فروردین 97
شبکه مسائل عفاف جلسه اول

شبکه مسائل عفاف جلسه اول

گزارشی از جلسه اول شبکه مسائل عفاف 23 فروردین 97

پر بازدیدترین ها

No image

كعب بن عُجره

سلسله نشست های  آموزشی عفاف و حجاب

سلسله نشست های آموزشی عفاف و حجاب

سلسله نشست های آموزشی "عفاف و حجاب" توسط گروه زن و خانواده پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام برگزار گردید.
Powered by TayaCMS