نشست علمی "مؤسس شیعه پیامبر یا امام صادق" برگزار می شود

نشست علمی "مؤسس شیعه پیامبر یا امام صادق" برگزار می شود

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام) – روز پنجشنبه به همت پژوهشکده باقرالعلوم(ع)، نشست علمی "مؤسس شیعه پیامبر یا امام صادق" با سخنرانی علمی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر رجبی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام): عبدالرضا عسکری مدیر گروه دائرةالمعارف صحابه پیامبر پژوهشکده باقرالعلوم (ع) با اعلام این خبر گفت: بی شک بحث پیدایش شیعه موضوع مهمی است که بین اهل سنت و شیعه از زمان های بسیار دور مطرح بوده است.

وی افزود:شیعیان معتقدند پیدایش شیعه به زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) باز می گردد و لفظ شیعه اول بار توسط خود پیامبر(ص) به یاران امیرالمؤمنین امام علی(ع) اطلاق شد و شاهد آن صحابه ای هستند که شیعه امیرالمؤمنین امام علی(ع) بودند و تا آخر با آن حضرت ماندند و حتی از بیعت با خلفا سر باز زدند.

این مدیر پژوهشی خاطرنشان کرد: اما در طرف مقابل اهل سنت معتقدند که شیعه در زمان خلفا هم مطرح نبود چه برسد به اینکه بلافاصله بعد از زمان رحلت پیامبر(ص) مطرح شود. آن ها معتقدند عمده روایتی که شیعه به آن متمسک می شود روایت یعقوبی در کتاب تاریخش است که عده ای مثل  سلمان و ابوذر وعمار و مقداد از بیعت ابوبکر سرباز زدند و به امیرالمؤمنین علی(ع) مایل بودند و اهل سنت معتقدند که به قول قاضي ابو بكر بن عربي نباید به حرف مورخی غیر از طبری توجه کرد.

وی افزود: قول دومی که مطرح می کنند اینست که شیعه پس از کشته شدن عثمان مطرح شد و نهالش را شخصی به نام عبد الله بن سبأ می دانند که اصلش يمنی ويهودي است که تظاهر به اسلام می کند و اکنون نیز بیشتر بر این قول پافشاری کرده و اصل تشیع را به یک یهودی باز می گردانند. اقوال متعدد دیگری مثل شروع تشيع از جنگ صفين یا بعد از شهادت امام حسین(ع) و ... را نیز مطرح می کنند.

عسکری اظهار داشت: لذا برای پاسخگویی به شبهات مطرح شده پیرامون اصل و اساس تشیع، پژوهشکده باقرالعلوم(ع) تصمیم گرفت نشستی علمی با عنوان "موسس شیعه: پیامبر(ص) یا امام صادق(ع) "برگزار کند.

لازم به ذکر است: این نشست به همت گروه دایرة المعارف صحابه پیامبر(ص) در روز پنج شنبه مورخه  15 اسفندماه 1392شمسی مطابق با 4 جمادی الاول 1435 قمری در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) از ساعت 9 الی 11 صبح  برگزار می شود. در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر رجبی به شبهات مطرح شده پاسخ خواهند داد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.
همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد.
Powered by TayaCMS