برگزاری همایش بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام

برگزاری همایش بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم علیه السلام، در این همایش حجت الاسلام والمسلمین دکترفرمانیان ضمن تبیین و معرفی گرایش های فکری سلفیه، به شکل گیری این گرایش ها از ابتدا تاکنون اشاره و در ادامه راهکارهایی در راستای سلفی زدایی از جهان امروز مطرح کرد.

رئیس دانشکدۀ مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب به تحلیل وضعیت کنونی کشورهایی چون مصر و لیبی پرداخته و نقش سلفیه را در مصر از قدیم تا به امروز مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

دکتر فرمانیان همچنین به نقش رهبران مذهبی اهل سنت در شکل گیری جریان های سلفیه اشاره کرده و ابراز داشت: «امروزه حکومت آل سعود وهابیت و تمام گروه های سلفیۀ تکفیری و تندرو را مورد حمایت قرار می دهد.»

آیت الله مروجی  طبسی، سخنران دیگر این همایش، ضمن بیان اعتقادات وهابیت و سلفیه، این دو جریان را واحد دانسته و اشارات علمای اهل سنت در این مورد را متذکر شد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: «امروزه وهابیت به بیرون مرزهای عربستان که می رود خود را سلفیه معرفی می کند.»

مروجی طبسی با اعلام مژدۀ پیشروی تشیع گفت: « بنابر تحقیقات  میدانی، در عربستان کمتر خانه ای است که در آن یک یا دو نفر شیعه وجود نداشته باشد اما اینها جرأت بروز عقایدشان را ندارند. »

وی با بیان جایگاه ابن تیمیه، نوع نگرش علمای اهل سنت به ابن تیمیه را تبین و به رویه های علمای اهل سنت نسبت به ابن تیمیه اشاره کرد.

لازم به ذکر است دومین هم اندیشی بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام به همت گروه ادیان و فرق پژوهشکدۀ باقرالعلوم  برگزار شد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.
Powered by TayaCMS