بازدید اساتید وطلاب حوزه‌های علمیه تبریز از پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی

بازدید اساتید وطلاب حوزه‌های علمیه تبریز از پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی

جمعی ازطلاب و اساتید حوزه‌های علمیه تبریز از پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی سازمان تبلیغات اسلامی بازدید کردند.

 

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی سازمان تبلیغات اسلامی جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه تبریز به جهت آشنایی با فرآیند پژوهشی در کارگروه‌ها از این پژوهشکده بازدید کردند. در این بازدید طلاب و اساتید محترم تبریزی، ضمن بازدید از فرآیند پژوهشی در پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی سازمان تبلیغات اسلامی، در نشستی به همین منظور شرکت نمودند.

در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین حیدری پور قائم مقام پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، ضمن خوش‌آمدگویی و تبریک و تسلیت شهادت سرداران پرافتخار اسلام، شهیدان سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر شهدای حادثه تروریستی سحرگاه 13 دی ماه، به تشریح جایگاه پژوهش و تحقیق در دین پرداخت. وی با بیان اینکه پژوهش در هرموضوعی نشاندهنده زنده بودن و رشد در آن موضوع است، پژوهش در امور مرتبط با دین را بسیار ضروری توصیف کرد.

 قائم مقام پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی اضافه کرد: در حوزه‌های علمیه به سه عرصه کلان نگاه جدی شده است؛ عرصه اول آموزش و تدریس است که در حقیقت جزوی از هویت وجودی حوزه تلقی می‌گردد. عرصه دوم تبلیغ است. بخش اعظمی از طلاب حوزه علمیه همواره ماموریت خود را تبلیغ سه امر احکام، اخلاق و معارف دینی دانسته و در اعتلای آن و رساندن پیام دین به گوش انسان‌های شنوا کوشیده‌اند. اما عرصه سوم پژوهش است و پژوهش سیراب کننده دو عرصه دیگر بوده و هست. چرا که آموزش و تبلیغ بدون تبیین علمی احکام، اخلاق و معارف اسلامی آنهم به زبان روز فاقد شیوایی و رسایی سخن است.

حجت‌الاسلام حیدری‌پور ضمن تاکید بر این نکته که علوم و معارف اسلامی در دستان ما امانت بوده و ما می بایست این امانت‌ها را منتقل کنیم، افزود: شناخت زمانه به ما می‌گوید، در اطراف ما جریانی در حال رشد و شکل گیری است که مجموعه‌ای از پلیدی، حماقت و عصیان را در قالب یک تمدن نهادینه کرده و دنیا را پر از گفتمان خود نموده است و اگر طلبه‌ای را سرش را در لاک خودش کند و به این مقوله بی‌تفاوت باشد، سیل پلیدی و پلشتی او را رها نخواهد کرد و اینجاست که پژوهش و تحقیق اهمیت و ضرورت خود را به واضح می‌کند.

وی با تاکید براینکه مهمترین مسئله در فعالیت حوزوی انتخاب ماموریت متناسب با نیازهای جامعه است، به این نکته اشاره کرد که پژوهش نیز نباید خود را در کتابخانه زندانی کند، بلکه باید با چشمان باز نبض نیازهای فرهنگی و اجتماعی جامعه را در اختیار داشته باشد و برای آنها فعالیت پژوهشی سامان دهد و الا هر پژوهش دیگری فایده چندانی ندارد و صاحب آن در روز قیامت می باید پاسخگوی خداوند متعال باشد.

این نشست در پایان با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر پایان یافت.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

احکام مسافر ویژه مدافعان حرم

احکام مسافر ویژه مدافعان حرم

کتاب پیش‌رو به دنبال ترسیم دقیق احکام مسافر با توجه به پرسش‌های مدافعین حرم درباره نماز و روزه است.
فراخوان مقاله دوفصلنامه علمی-ترویجی مطالعات معنوی

فراخوان مقاله دوفصلنامه علمی-ترویجی مطالعات معنوی

برخی موضوعات پیشنهادی که می‌تواند مسئلۀ یک مقاله برای دوفصلنامۀ‌ مطالعات معنوی قلمداد شود، به شرح زیر است. روش تألیف مقالات در اکثر موارد به‌گونۀ قوم‌نگارانه (مردم‌نگاری بر پایۀ مشاهده و مصاحبه برای شناخت الگوی فعالیت‌های معنوی‌ ـ عرفانی یک نحله) و تجربه‌نگارانه (در اینجا به‌معنای ثبت و تحلیل یک تجربۀ اجتماعی در حوزۀ عرفان و معنویت) است:
Powered by TayaCMS