به نام خدا

تالیف قواعد فقهی سیاسی، یک ضرورت اساسی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، در راستای تبیین فعالیت های کار گروه فقه و احکام پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام، جمعی از پژوهشگران با آیت الله سیفی مازندرانی ملاقات نمودند.
در این دیدار اهداف کار گروه در رابطه با موضوعات مختلف مخصوصا مسائل مستحدثه و مبتلا به جوانان در حوزه مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی به محضر ایشان ارائه گردید.
آیت الله سیفی مازندرانی ابتدا به شبهاتی که در ذهن جوانان نسبت به انقلاب و نظام اسلامی ممکن است پیش بیاید (مانند دخالت فقیه در شئون سیاست و حکومت) فرمودند: «مهم ترین آفتی که می¬تواند نظام را تهدید نماید، این شبهات است که می¬تواند مثل خوره در مغز جوان ها جا خوش نموده و آنها را از درون بپوساند و اعتقادات¬شان را سست نماید و پاسخگویی به اینگونه شبهات وظیفه ی شرعی فقهاست.
وی افزود موسی ابن جعفر علیه السلام در روایت معتبری میفرمایند « إِذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ بَكَتْ عَلَيْهِ الْمَلَائِكَةُ، وَ بِقَاعُ الْأَرْضِ » وقتی فقیه مومنی از دنیا می¬رود ملائکه ی آسمان و زمین بر او گریه می¬کنند؛ چرا که: « لِأَنَّ الْمُؤْمِنِينَ الْفُقَهَاءَ حُصُونُ الْإِسْلَامِ كَحِصْنِ سُورِ الْمَدِينَةِ لَهَا » فقها حصن و دژ محکم اسلام هستند. علم فقیه و بیان روانش و منطق و استدلال فقیه همان دژ محکم هستند.
وی خاطر نشان کرد :
امروزه دامنه های علوم و فنون زیاد شده است و قابل مقایسه با زمانهای گذشته نیست. مسائل مبتلا به مردم، در هر بخشی از بخش ها که تصورش را بنمائیم بسیار بسیار جزئی و ریز شده است و این تکلیف فقها و طلاب فاضل است که پاسخگوی آن باشند.
ایشان این گونه ادامه دادند که علاوه بر فقه القضاء والجزا، فقه الحقوق و الاقتصاد و غیره... امروز ما نیازمند یک القواعد السیاسیه نیز هستیم تا بتوانیم در این باب نیز پاسخگوی سوالات و شبهات باشیم که البته تالیف و تدوین آنرا شروع نموده ایم.