به همت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی
کتاب "درآمدی بر دیدگاه‌ها و باورداشتهای اسلامی – انقلابی" منتشر شد

اینکه دغدغه انسان در چه افقی است، مسئله بسیار مهمی است. امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: «كُن بَعيدَ الهِمَمِ إذا طَلَبتَ»؛ هنگامی که نوبت به خواست رسید، همتت را به دور دست ها مشغول کن! باید توجه داشته باشیم که ارزش انسان به دغدغه های اوست، زیرا حضرت علی علیه السلام فرمود: «قِیمَهُ کُلِّ امْرئٍ مَا یُحْسِنُهُ».
آنچه در بحث دغدغه ها مد نظر است، این حدیث است؛ «ثَلَاثٌ ‏يَحْجُزْنَ الْمَرْءَ عَنْ طَلَبِ الْمَعَالِي قَصْرُ الْهِمَّه وَ قِلَّهُ الْحِيلَه وَ ضَعْفُ الرَّأْي».
امام صادق علیه السلام فرمود: سه چیز آدمی را از رسیدن به کمال باز می دارد؛ کم همتی، ناپختگی و سُست رأیی.
کوتاهی همت، انسان را کوچک می کند و دغدغه ها انسان ساز هستند. این رو، باید ببینیم دغدغه هایمان در چه افقی است، یکی از مشکلاتی که گاهی از اوقات در مسیر تعلیم و تربیت پیش می آید، پائین بودن سطح دغدغه هاست.
مقام معظم رهبری می فرماید:
«کودکان و همچنین جوانان را از آغاز عادت بدهیم که با همت بلند نگاه کنند؛ مسائل گوناگون وجود دارد که این ها را باید در سطح دنیا دید. در سطح جهانی باید مشاهده کرد.
.... مسائلی وجود دارد که این ها را باید در آفاق صدساله و صد پنجاه ساله دید. نه در یک افق محدود پنج ساله، ده ساله و کمتر. این ها همت بلند لازم دارند».

کتابچه حاضر، سلسله گفتارهای حجت الاسلام والمسلمين فلاح شیروانی، به عنوان درآمدی بر دیدگاه ها و باورداشت های اسلامی انقلابی می باشد.
شاید بتوان گفت مهمترین هدفی که در این کتاب پیگیری می‌شود نقش آفرینی امروز طلاب در عرصه اجتماعی است. ورود صحیح طلاب به عرصه های اجتماعی و ایفای نقشی فعال در آن یکی از نیازهای امروز جامعه است.
این کتاب رسالت گفتمان سازی را یک رسالت عمومی برای همه حوزویان معرفی میکند. بر این اساس مهمترین دیدگاه‌های اسلامی انقلابی را معرفی کرده و بدان می‌پردازد.

برخی از ایده هایی که در این کتاب طرح می‌شود:
الف- بالا بردن افق دید افراد با ارتقای دغدغه های آنها
ب- منشور باورها و تعهدات اسلامی
ج- رسالت گفتمان سازی مکتب امام خمینی ره که برای تحقق آن باید شناخت خوبی از انقلاب اسلامی پیدا کرد. در این زمینه اهداف انقلاب و چالشهای پیش روی آن بررسی می شود.
شناخت ماهیت گفتمان سازی، اهمیت آن و شیوه های آن؛ همچنین برخی نتایجی که گفتمان سازی مکتب امام به دنبال داشته است در این کتاب آمده است.

این کتاب در 108 صفحه توسط حجت الاسلام محمدرضا فلاح شیروانی به رشته تحریر درآمده و بوسیله انتشارات پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقر العلوم علیه السلام به زیور طبع آراسته شده است.