مراسم رونمایی از آثار گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) توسط حضرت ایت الله مکارم شیرازی

مراسم رونمایی از آثار گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) توسط حضرت ایت الله مکارم شیرازی

 

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم رونمایی از آثار گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با تشریح مقام عالمان دینی اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام(ص) در جمع اصحاب خودشان، خداوند را بخشنده‌ترین بخشنده‌ها معرفی کردند و سپس فرمودند من هم بخشنده‌ترین فرزندان آدم هستم و از همه بخشنده‌تر بعد از من، کسی است که علم و دانش را یاد بگیرد و منتشر کند و یک نفر عالم به صورت یک امت در قیامت مبعوث می‌شود.

وی درباره تدوین شرح حال علمای استان فارس توسط پژوهشکده باقرالعلوم(ع) تصریح کرد: سرزمین‌های مختلف محصولات متفاوتی دارد و استعدادها در استان‌های کشور متفاوت است.

استاد برجسته حوزه، استان فارس را یکی از استان‌های عالم پرور و نخبه‌پرور بیان کرد که در طول تاریخ بزرگان زیادی را در رشته‌های مختلف به جهان اسلام عرضه کرده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما در مقابل علما سه وظیفه داریم، تأکید کرد: باید نام و آثار آنها را معرفی کنیم و یاد آنها را بزرگ بشماریم تا نسل موجود بداند که وارث چه میراث عظیم است.

درهای نخبه‌پروری بسته نشده

وی خطاب به پژوهشگران گفت: خیال نکنید درهای نخبه‌پروری بسته شده و فقط علمای گذشته بودند که به این مراتب علمی رسیدند. این سرزمین همان سرزمین است و این نسل زاییده همان نسل‌هاست و ما باید استعدادهای درخشان را پیدا و شناسایی کنیم.

این مرجع تقلید سرمایه انسانی را مهم‌ترین سرمایه مملکت دانست و افزود: ژاپنی‌ها در جنگ جهانی دوم با بمب‌های اتمی کوبیده شدند اما سرمایه انسانی قوی دارند و الان حرف اول را در اقتصاد می‌زنند.

وی با بیان اینکه ما باید بکوشیم سرمایه‌های انسانی نخبه را بشناسیم، تصریح کرد: سومین وظیفه ما پرورش نخبگان است.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: چه کسی می‌گوید میرزای شیرازی و ملاصدرا و... پیدا نمی‌شود. باید نخبگان را بشناسیم و آنها را پرورش دهیم و ما در مدرسه امام کاظم(ع) درباره شناسایی و پرورش نخبگان فقهی تلاش داریم.

وی نسبت به خالی شدن شهرها از مجتهدان هشدار داد و افزود: مردم نیازهای فوری و اورژانسی دارند و نمی‌توانند منتظر باشند سئوالات آنها به قم ارسال شود و جوابش بعد از یکی دو هفته برگردد.

به گفته آیت‌الله مکارم شیرازی، استان‌های کشور مدافعانی می‌خواهد که در برابر هجمه‌های شدید اعتقادی دشمنان بایستند.

تمجید از تدوین شرح حال علما

وی تدوین شرح حال علما توسط پژوهشکده باقرالعلوم(ع) را اقدامی مناسب توصیف کرد و خطاب به پژوهشگران گفت: کار شما بسیار خوب است و سعی کنید به مرحله دوم و سوم (شناسایی و پرورش نخبگان) هم توجه داشته باشید.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: در تدوین شرح حال علمای استان فارس دقت داشته باشید که سران صوفیه را به جای بزرگان و علما و دانشمندان فارس معرفی نکنند.

این مرجع تقلید به گروه گلشن ابرار پیشنهاد کرد که شرح حال علما را در بخش‌های مختلف رده‌بندی کنند.

 

 

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی پیش از ظهر پنجشنبه در مراسم رونمایی از آثار گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با اشاره به سخت‌گیری زیاد دین و خداوند نسبت به حق الناس اظهار کرد: خداوند ممکن است حق الله را ببخشد ولی حق الناس چیزی نیست که خداوند از آن گذشت کند.

وی اضافه کرد: اگر یک عالم یا شخص مومن به کسی تهمت بزند یا با آبروی انسان دیگری بازی کند، باید در همین دنیا رضایت او را جلب کند وگرنه در قیامت گرفتار می‌شود و خداوند توبه او را قبول نمی‌کند.

اشاره این عضو خبرگان رهبری به گناهی است که خداوند کریم برای تهمت به صراحت فرموده که انتقام می‌گیرد و دعا اثر ندارد.

با شعار نمی‌شود نمونه بود

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح مولفه‌های جامعه آرمانی اظهار کرد: کشور امام زمان(عج) از نظر علمی، رفتاری و اخلاقی باید نمونه باشد و اگر نمونه نباشد نمی‌تواند ذیل امام زمان(عج) قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: تنها با شعار نمی‌شود نمونه بود، بلکه باید برای جهانیان حرف داشته باشیم و پیشرفت‌های کشور را به صورت عملی محقق کنیم.

این عضو خبرگان رهبری احیای نام علمای دین را ضروری دانست و تأکید کرد: در کشور ما علمای فراوانی وجود دارند که بسیاری از آنها گمنام هستند و باید شناسایی و معرفی شوند.

وی با تمجید از تلاش‌های زیادی که در حوزه علمیه شده، تصریح کرد: حوزه علمیه علاوه بر تعلیم و تعلم در رشته‌های مختلفی علمی و کارهای پژوهشی پیشرفت زیادی کرده و ما با دیدن این آثار خوشحال می‌شویم. این آثار بیشتر به دست طلبه‌های جوان آفریده می‌شود که این هنرمندی طلاب را نشان می‌دهد.

فقه سنتی را حفظ کنیم

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی با اشاره به گسترده بودن دامنه فقه سنتی، بر لزوم توجه بیشتر به مسائل حقوقی مرتبط با انسان تأکید کرد و افزود: باید همین فقه سنتی را حفظ کنیم اما مسائل را اضافه کنیم و نیازهای بین المللی را پیدا و برای پاسخگویی به آنها از فقه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تحقیقات در حوزه علمیه شکوفا شده اما تنها حرف زدن کافی نیست بلکه باید نسبت به عمل و روش صحیح اهتمام بیشتری شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان از تلاش‌های پژوهشکده باقرالعلوم(ع) در احیای نام علمای دین قدردانی کرد.

 

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

گزارش نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی

گزارش نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی

خانواده با جامعه متفاوت است و اگر قرار باشد که کنترلی بر فرزندان و کودکان صورت گیرد، متولی آن خانواده خواهد بود نه دولت
شبکه مسائل عفاف جلسه دوم

شبکه مسائل عفاف جلسه دوم

گزارشی از جلسه دوم شبکه مسائل عفاف 24 فروردین 97
شبکه مسائل عفاف جلسه اول

شبکه مسائل عفاف جلسه اول

گزارشی از جلسه اول شبکه مسائل عفاف 23 فروردین 97

پر بازدیدترین ها

No image

كعب بن عُجره

سلسله نشست های  آموزشی عفاف و حجاب

سلسله نشست های آموزشی عفاف و حجاب

سلسله نشست های آموزشی "عفاف و حجاب" توسط گروه زن و خانواده پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام برگزار گردید.
Powered by TayaCMS