پجاه و چهارمين جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پيامبر اعظم(ص) برگزار شد

پجاه و چهارمين جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پيامبر اعظم(ص) برگزار شد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): پنجاه و چهارمین جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف غنای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه آقایان: حجج اسلام علی اسدی ـ محمدحسین حقیقی ـ حسن اسکندری در دفتر دانشنامه برگزار گردید.

در این جلسات به بررسی محتوایی مقاله «ابوحنیفه» تألیف جناب حجه الاسلام والمسلمین علی اسدی در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله درباره ابوحنیفه، نعمان بن ثابت، فقیه و متکلم نامدار کوفه، یکی از ائمه چهارگانه اهل سنت، بنیانگذار مذهب حنفی و ملقب به «امام اعظم» و «سراج الائمه» است. پیروان وی را حنفی گویند. اغلب اصلیت او را از کابل و جد وی را از موالی و ایرانی دانسته اند. ابوحنیفه در سال ۸۰ هجری قمری در شهر کوفه متولد و در اواخر عمر به سبب نپذیرفتن منصب قضاوت از سوی منصور دوانیقی، خلیفه وقت عباسی، به دستور او زندانی و شکنجه شد. او سرانجام در سال ۱۵۰ هجری در زندان بر اثر مسمومیت یا ضربات شلاق درگذشت و در بغداد به خاک سپرده شد. قبر وی هم اکنون در منطقه ای به نام «حی الاعظمیه» و در مقبره خیزران قرار دارد.

اعضاء شورای علمی با طرح نقطه نظرات علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی مقاله، پیشنهادات اصلاحی خویش را ارائه نمودند.

در نهایت مقرر شد که اصلاحات موردنیاز با ارجاع مقاله به مؤلف توسط وی صورت پذیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دلایل وقوع حادثه کربلا

دلایل وقوع حادثه کربلا

اموی ها و دیگرانی که بعد از پیغمبر بر سر کار آمدند چهار کار عمده انجام دادند. آن چهار کار عبارتند از: 1- ولایت ستیزی، 2- دین ستیزی، 3- عدالت ستیزی، 4- تقدس زدایی. در هر جامعه ای با هر شرایطی و در هر زمانی این چهار آفت پیدا شود همان قضایا تکرار می شود.
Powered by TayaCMS