برگزاری شصت و نه و هفتادمین جلسات گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

برگزاری شصت و نه و هفتادمین جلسات گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص)
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): شصت و نه و هفتادمین جلسه گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف غنای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه آقایان: حجج اسلام ابراهیم بهشتی دامغانی ـ عباس کوثری و دکتر یوسفعلی باقرپور در دفتر دانشنامه برگزار گردید.

در این جلسات به بررسی محتوایی مقاله «بغی» تألیف جناب حجه الاسلام والمسلمین ابراهیم بهشتی دامغانی در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله درباره بغی به معنای یکی از طوایف طغیانگر که دفاع در برابر آنها لازم است. که جمع آن، بغات و مرتکب آن باغی و در لغت به معنای تعدی، سرکشی، تجاوز از حد، ظلم و ستم، فجور بر دیگران است و در اصطلاح، بغات به گروهی گویند که از طاعت امام حق و عادل خارج، بر ضد او شورش کنند و به همین جهت به باغی خارجی گفته شده است و در احادیث نبوی(ص) بغی، هم به معنای لغوی و هم به معنای اصطلاحی آمده است.

اعضاء شورای علمی با طرح نقطه نظرات علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی مقاله، پیشنهادات اصلاحی خویش را ارائه نمودند.

در نهایت مقرر شد که اصلاحات موردنیاز با ارجاع مقاله به مؤلف توسط وی صورت پذیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دلایل وقوع حادثه کربلا

دلایل وقوع حادثه کربلا

اموی ها و دیگرانی که بعد از پیغمبر بر سر کار آمدند چهار کار عمده انجام دادند. آن چهار کار عبارتند از: 1- ولایت ستیزی، 2- دین ستیزی، 3- عدالت ستیزی، 4- تقدس زدایی. در هر جامعه ای با هر شرایطی و در هر زمانی این چهار آفت پیدا شود همان قضایا تکرار می شود.
Powered by TayaCMS