کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع)،

کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع)- دکتر عظیم عابدینی مدیر گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) از انتشار کتاب چیستی چرایی چگونگی " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع): وی گفت: کتاب چیستی چرایی چگونگی " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" تالیف دکتر محمدجواد حیدری خراسانی به همت گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) بزودی منتشر خواهد شد.

این مدیر پژوهشی افزود: از مسایلی که مردم و به ویژه نسل جوان به آن مبتلا هستند، مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه اسلام است که شاید در این دوره زمانی خاص، به مسأله ای عمومی، در جامعه تبدیل شده است. لذا یکی از موضوع هایی که به کنکاش و جست و جو نیاز دارد، موسیقی است.

عابدینی اضافه کرد: غنا و موسیقی، از جمله موضوعاتی است که با وجود کاربرد فراوان، همیشه با شبهه ها، ابهام ها و پرسش های زیادی، روبرو بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر حساسیت این موضوع نیز افزوده شده است. آیا موسیقی، مطلقاً حرام است؟ آیا حلیّت و حرمت موسیقی، به شعر آن، باز می گردد یا کیفیت کشیدن صدا و تحریر آن نیز در این باره نقش دارد؟ یا...؛ متأسفانه شیوع غنا و موسیقی در میان مردم، مانع تفکر دقیق و بررسی علمی و فقهی بیشتر در این زمینه مهم شده و تفکر نادرست عده ای که رواج مسأله ای را دلیل بی عیب بودن آن می دانند، به این مسأله رونق بخشیده است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به آنچه گذشت، ضرورت داشت که مجموعه ای، در دست عموم مردم و به خصوص مبلغان قرار گیرد تا در حد امکان، دیدگاه فقهی صحیحی در زمینه غنا و موسیقی در سطح جامعه و بخصوص برای اندیشمندان تبیین شود.

وی با ارائه توضیحاتی در مورد ویژگی های این کتاب ادامه داد: " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت"، نوشته محقق ارجمند، جناب آقای دکتر محمدجواد حیدری خراسانی در حدود 25 ماه پس از ارزیابی ها و اصلاحات کیفی و کمی متعدد به رشته تحریر در آمده و سعی شده است با نگاهی تطبیقی به مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت، به تبیین جامع و مستند این بحث پرداخته شود.

مدیر گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده تصریح کرد: در بیشتر موارد، پس از اشاره به مطلب مورد بحث و برخی از دلایل آن، به اقوال فقها اشاره شده و نیز تا آنجا که ممکن بوده، دقت شده است که خواننده به منابع دست اول ارجاع داده شود و برای رعایت حال خوانندگان، گاه در کنار استفاده از منبعی به زبان اصلی، ترجمه فارسی آن نیز بیان شده تا علاوه بر محققان، خطباء و مبلغان، برای عموم مردم نیز مفید باشد و نیز کوشیده شده در بخش های مختلف، ضمن بیان ماهیت و مبانی فقهی غنا و موسیقی، نقد و بررسی کاربردی, علمی و محققانه ای درباره آراء و دیدگاه ها صورت گیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
عید سعید فطر مبارک باد

عید سعید فطر مبارک باد

Powered by TayaCMS