کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع)،

کتاب " غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" بزودی منتشر می شود

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع)- دکتر عظیم عابدینی مدیر گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) از انتشار کتاب چیستی چرایی چگونگی " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع): وی گفت: کتاب چیستی چرایی چگونگی " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" تالیف دکتر محمدجواد حیدری خراسانی به همت گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) بزودی منتشر خواهد شد.

این مدیر پژوهشی افزود: از مسایلی که مردم و به ویژه نسل جوان به آن مبتلا هستند، مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه اسلام است که شاید در این دوره زمانی خاص، به مسأله ای عمومی، در جامعه تبدیل شده است. لذا یکی از موضوع هایی که به کنکاش و جست و جو نیاز دارد، موسیقی است.

عابدینی اضافه کرد: غنا و موسیقی، از جمله موضوعاتی است که با وجود کاربرد فراوان، همیشه با شبهه ها، ابهام ها و پرسش های زیادی، روبرو بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر حساسیت این موضوع نیز افزوده شده است. آیا موسیقی، مطلقاً حرام است؟ آیا حلیّت و حرمت موسیقی، به شعر آن، باز می گردد یا کیفیت کشیدن صدا و تحریر آن نیز در این باره نقش دارد؟ یا...؛ متأسفانه شیوع غنا و موسیقی در میان مردم، مانع تفکر دقیق و بررسی علمی و فقهی بیشتر در این زمینه مهم شده و تفکر نادرست عده ای که رواج مسأله ای را دلیل بی عیب بودن آن می دانند، به این مسأله رونق بخشیده است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: با توجه به آنچه گذشت، ضرورت داشت که مجموعه ای، در دست عموم مردم و به خصوص مبلغان قرار گیرد تا در حد امکان، دیدگاه فقهی صحیحی در زمینه غنا و موسیقی در سطح جامعه و بخصوص برای اندیشمندان تبیین شود.

وی با ارائه توضیحاتی در مورد ویژگی های این کتاب ادامه داد: " غنا وموسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت"، نوشته محقق ارجمند، جناب آقای دکتر محمدجواد حیدری خراسانی در حدود 25 ماه پس از ارزیابی ها و اصلاحات کیفی و کمی متعدد به رشته تحریر در آمده و سعی شده است با نگاهی تطبیقی به مسأله غنا و موسیقی از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت، به تبیین جامع و مستند این بحث پرداخته شود.

مدیر گروه ارزیابی آثار پژوهشی پژوهشکده تصریح کرد: در بیشتر موارد، پس از اشاره به مطلب مورد بحث و برخی از دلایل آن، به اقوال فقها اشاره شده و نیز تا آنجا که ممکن بوده، دقت شده است که خواننده به منابع دست اول ارجاع داده شود و برای رعایت حال خوانندگان، گاه در کنار استفاده از منبعی به زبان اصلی، ترجمه فارسی آن نیز بیان شده تا علاوه بر محققان، خطباء و مبلغان، برای عموم مردم نیز مفید باشد و نیز کوشیده شده در بخش های مختلف، ضمن بیان ماهیت و مبانی فقهی غنا و موسیقی، نقد و بررسی کاربردی, علمی و محققانه ای درباره آراء و دیدگاه ها صورت گیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.
همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد.
Powered by TayaCMS