کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی منتشر شد

کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی منتشر شد

با تلاش پژوهشکده باقرالعلوم (ع)

کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی منتشر شد

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) – کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی نوشته مهدی همازاده ابیانه به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام)، سید روح الله دعائی در این زمینه گفت: کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی، مروری بر شکل گیری یا جهت دهی جریانات و تحولات بزرگ دهه اخیر ایران به خوبی نقش و جایگاه دانشجوی انقلابی که از فعالان فرهنگی – سیاسی می باشند، دارد.

مدیر روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) خاطر نشان کرد: این کتاب دارای «سخن پژوهشکده، مقدمه و 6 فصل با عناوین: مفهوم شناسی، اقتضائات محیطی و شخصیتی، تحلیل داده های پرسش نامه، مأموریت دانشجوی انقلابی، نظام رفتاری و رشد و بسته برنامه های حوزه حیات فرهنگی» است و هر یک از این فصلها دارای مطالب مختص به خود هستند.

وی ادامه داد: در بخش سخن پژوهشکده آمده است: «ارزشمندی دانش دینی برای تحقق تقرب الی الله، در پدید آمدن حیات انسانی است و دانش های عرفان و اخلاق اسلامی، با رشد خود در سایه متون دینی، کارآمدی خود را در این باره در گذشته تمدن و تاریخ مان، با قوت بسیار زیادی، نشان داده اند.»

دعائی با اشاره به قسمت هایی از سخن پژوهشکده گفت: در این بخش می خوانیم: «...از مهمترین سرمایه های ما در حرکت جامعه اسلامی ایران به سمت الگویی جهانی و طی کردن مسیر این چالش ها، استفاده از دانشهای اخلاق و عرفان هستند. گروه اخلاق و عرفان پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام بر آن است که با رویکردی فرهنگی به سراغ این دو دانش رفته و برای حل معضلات زیر بنایی فرهنگی جامعه اسلامی مان، این دانش ها را چند قدم بیشتر به فضای کاربرد در حوزه فرهنگ نزدیک تر سازد.»

وی با ارائه توضیحاتی در مورد مقدمه کتاب گفت: در مقدمه این کتاب نویسنده در تعریف دانشجوی انقلابی نوشته است: «دانشجویان انقلابی به معنای جوانان دانشجویی که دغدغه پیشبرد انقلاب و نظام اسلامی بر اساس رهنمودهای امام و رهبری را دارند، جزو تأثیرگذارترین نیروهای اجتماعی در کشور به شمار می روند.

مدیر روابط عمومی پژوهشکده یادآور شد: مؤلف راجع به آرمان خواهی و شور دانشجوی انقلابی آورده است: « آرمان خواهی و شور حداکثری در کنار کمترین تعلقات به دنیا و مادیات، از ایشان اهرم هایی کارآمد و نافذ ساخته که جایگاه و منزلت اجتماعی شان را در تعاملی دوسویه با این نفوذ و تأثیر والا، ارتقاء بخشیده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با دریافت اهمیت این پایگاه عظیم و پرظرفیت، حجم وسیعی از مطالبات و فرهنگ سازی های مد نظر خویش را بر دوش دانشجویان انقلابی نهاده و مأموریت های کلیدی و سرنوشت ساز فرهنگی و سیاسی را بدیشان سپرده است... .»

این کارشناس ارشد ارتباطات تصریح کرد: مولف در سطر دیگری یادآور شده است: «در کنار درهم ریختگی نظام رفتاری، برخی برنامه های جزئی و رایج زندگی این دسته از دانشجویان هم به طور جدی قابل مناقشه و تأمل است. برنامه ساعات خواب، سیر مطالعاتی، جهت گیری تخصصی در تحصیلات تکمیلی، زمان و نحوه ازدواج، حوزه اشتغال و ... از این جمله اند.

دعائی اظهار داشت: نگارنده محتوای این کتاب را این گونه بیان کرده است: «تحقیق حاضر حول مسئله سامان بخشی زندگی این دانشجویان شکل گرفته و ارائه الگو و پیشنهادی هرچند مقدماتی را در این راستا پیگیری می نماید. فقدان سابقه پژوهشی با این عنوان و کمبود منابع کتابخانه ای در این زمینه از یک سو و سنخ مسئله از سوی دیگر، ما را به سمت اقدام پژوهشی و تحقیقات عملیاتی سوق داد. به همین منظور از هر سه طریق (مشاهده نزدیک، مصاحبه و پرسشنامه) استفاده شد... .»

وی ادامه داد: در بخش مأموریت دانشجوی انقلابی میخوانیم: «رسیدن به یک زندگی منسجم، برنامه دار و بهره ورانه، در گرو داشتن هدف مشخصی است. هدف زندگی با تمام عرصه های آن پیوند می خورد و آن را در راستای واحدی جهت می دهد... یکی از عوامل اصلی نابسامانی در زندگی دانشجوی انقلابی، مشخص نبودن مأموریت و محور اصلی فعالیت های اوست. به طوری که گاه در نقش یک فعال سیاسی، چند صباحی را با محوریت و اولویت این مأموریت، جهت می دهد و گاه به عنوان یک تولیدگر علم و نوآور نرم افزاری، طرحی دیگر در می اندازد... آرمان دانشجوی انقلابی بسط توحید ناب شیعی با قرائت حضرت امام است که ملازم عدالتخواهی، ظلم ستیزی و خدمت به خلق خداست و منظومه اخلاقی و عرفانی تشیع را نیز در بر می گیرد و رسالت او پیشبرد نظام جمهوری اسلامی در راستای تشکیل تمدن اسلامی است.»

لازم به ذکر است شرکت چاپ و نشر بین الملل با همکاری انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام، کتاب درآمدی بر سبک زندگی دانشجوی انقلابی به قلم مهدی همازاده ابیانه را در 259 صفحه و با شمارگان 340 نسخه و با قیمت 12500 تومان، روانه بازار کتاب کرده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
Powered by TayaCMS