واکاوی علمی شبهات شبکه های ماهواره ای و سایت ها در مورد حضرت ابوطالب

واکاوی علمی شبهات شبکه های ماهواره ای و سایت ها در مورد حضرت ابوطالب

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(علیه السلام) ـ نشست علمی واکاوی علمی شبهات شبکه های ماهواره ای و سایتها در مورد حضرت ابوطالب(ع) پدر امیرمؤمنان(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(علیه السلام)، نشست علمی واکاوی علمی شبهات شبکه های ماهواره ای و سایت ها در مورد حضرت ابوطالب(ع) پدر امیر مؤمنان(ع) پیش از ظهر امروز با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی، محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام در سالن اجتماعات پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی به تبیین برخی شبهات و مسائل پیرامون حضرت ابوطالب(ع) پرداخت و گفت: حضرت ابوطالب(ع) یگانه مدافع اسلام بود و جان، مال و جایگاه خود را فدای پیامبر اکرم(ص) کرد.

وی با بیان این که بیشتر شبهات مطرح شده پیرامون حضرت ابوطالب(ع) که در برخی کتب افرادی شیعی هم موجود است بدون تحقیق و بدون بنیان است، افزود: علت این امر این است که نویسندگان این گونه کتاب ها افرادی هستند که منابع ثقیل و بزرگ شیعه را کوچک شمرده اند و به منابع ضعیف دیگران بها داده اند، در صورتی که اگر کمی اهل تحقیق و مطالعه بودند چنین سخنانی را درباره حضرت ابوطالب(ع) مطرح نمی کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: علت دیگر، دشمنی ها و مطرح کردن شبهات پیرامون حضرت ابوطالب(ع) به دلیل قرابت ایشان با امیر مؤمنان علی(ع) است، چون دشمنان معاند ولایت، افرادی را وضع کرده بودند که در رابطه با امیر مؤمنان(ع) دروغ پراکنی کنند تا جایی که برخی می گفتند حضرت امیر(ع) نماز نمی خواند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی با اشاره به این که در تاریخ مسائل بسیاری را نیز درباره حضرت عقیل(ع) برادر امیر مؤمنان(ع) نقل می کنند که خلاف واقعیت است، خاطرنشان کرد: هر کس با امیر مؤمنان علی(ع) و ولایت رابطه داشته باشد، آقایان او را زیر سؤال می برند.

وی تصریح کرد: حضرت ابوطالب(ع) شخصیتی بود که نزد عام و خاص دارای احترام بود و شخصیتی بود که حضرت عبدالمطلب(ع) حضانت پیامبر اکرم(ص) را بعد از خود به او سپرد و حضرت عبدالمطلب(ع) به حضرت ابوطالب(ع) فرمود «تو دین داری و امین هستی و همان طوری که من سپر بلای پیامبر اکرم(ص) بودم دوست دارم تو هم باشی».

محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان این که حضرت ابوطالب(ع) شخصی امین بودند، بیان داشت: ایشان وصایایی را که از اوصیای حضرت عیسی(ع) دست به دست در اختیارشان قرار گرفته بود تحویل پیامبر اکرم(ص) داد تا هم جایگاه خود را مشخص کند و هم اقرار به این کند که پیامبر اکرم(ص) نبی و فرستاده خداوند هستند.

وی یادآور شد: البته از افرادی که هند جگرخوار، ابوسفیان و افراد رسوای عالم را مسلمان می دانند بیشتر از این انتظار نمی رود که شخصیتی همچون حضرت ابوطالب(ع) را غیرمسلمان و کافر بدانند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی ادامه داد: مشخص نیست اسلامی که این افراد نقل می کنند چگونه است که همه افراد اسلام دارند به غیر از حضرت ابوطالب(ع) و یا این که همه اصحاب پیامبر اکرم(ص) عادل هستند ولی به حضرت ابوطالب(ع) که می رسد، ایشان کافرند و عدالت ندارند.

وی با اشاره به سخن خود افراد که می گویند اگر کسی حتی یک ساعت پیامبر را درک کرده باشد، از اصحاب پیامبر اکرم(ص) و عادل است، ابراز داشت: چطور می شود این افراد که تنها یک ساعت پیامبر اکرم(ص) را درک کرده اند عادل بوده و جزو اصحاب محسوب می شوند ولی حضرت ابوطالب(ع) که 40 سال و اندی در خدمت پیامبر بود و تا آخر عمر پا به پای پیامبر اکرم(ص) حرکت کرد جزو صحابه و عادل محسوب نمی شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که دشمنان همواره مطالب صحیح را منکر شده، یا تضعیف کرده و یا شبیه سازی می کنند، افزود: دشمنان همیشه درصدد هستند اسلام ناب را مورد هجمه قرار داده و اسلامی که نفع بیشتری برای آن ها دارد جایگزین کنند.

وی گفت: باید اذعان داشت که همه مسائل و شبهات پیرامون حضرت ابوطالب(ع) به خاطر کینه و عناد افراد است چون آن ها ناراحت از این هستند که چرا حضرت ابوطالب(ع)، پیامبر اکرم(ص) را در شکستن بت ها و بقایای اجدادی آن ها یاری کرده برای همین هر گونه نسبت ناروایی را به ایشان نسبت می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین طبسی در پاسخ به این پرسش که توطئه به حضرت ابوطالب(ع) از چه زمانی آغاز شد، خاطرنشان کرد: همان گونه که توطئه به امیر مؤمنان(ع) از همان زمان پیامبری حضرت محمد(ص) آغاز شد، باید گفت با توجه به نکاتی که در تاریخ نقل شده توطئه به حضرت ابوطالب(ع) هم از همان روزهای اول همراهی با پیامبر اکرم(ص) کلید خورد.

وی با اشاره به این که وجود دو نکته در حضرت ابوطالب(ع) کفایت از بزرگی و عظمت ایشان می کند، اظهار داشت: یکی از این موارد سخنرانی و پادرمیانی حضرت ابوطالب(ع) در ازدواج پیامبر اکرم(ص) بود و دیگری وصیت ایشان در هنگام مرگ بود که اشک همه را درآورد و فکر نمی کنم کسی باشد که بتواند یک دهم چنین وصیتی را در مورد خود انجام دهد.

این محقق و پژوهشگر تاریخ اسلام در پایان تصریح کرد: همین که حضرت ابوطالب(ع) حاضر شد تمام مقام، جایگاه و مال خود را فدای پیامبر اکرم(ص) کند و تا آخرین لحظه عمر در کنار رسول الله(ص) حتی در شعب ابی طالب ایستاد و پیامبر را تنها نگذاشت این نشان از عظمت و بزرگی ایشان دارد و تمام سخنانی که بر علیه ایشان در شبکه های ماهواره ای و سایت ها پخش می شود امری کذب است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: کتاب " احکام امر به معروف و نهی از منکر" بر روی پیشخوان

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: کتاب " احکام امر به معروف و نهی از منکر" بر روی پیشخوان

این کتاب ارزشمند در 121 صفحه با شمارگان 1000 عدد توسط انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام به زیور طبع آراسته شده است.
به همت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی برگزار می‌شود: وبینار نقد کتاب «حاج آقا روح الله»

به همت پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی برگزار می‌شود: وبینار نقد کتاب «حاج آقا روح الله»

ویسنده: حجت الاسلام حمیدرضا باقری | ناقد: دکتر یعقوب توکلی (عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی)
Powered by TayaCMS