نسخه نرم افزاری و ترجمه دانشنامه صحابه پیامبر اعظم، بعد از انتشار کتاب رونمایی خواهد شد

نسخه نرم افزاری و ترجمه دانشنامه صحابه پیامبر اعظم، بعد از انتشار کتاب رونمایی خواهد شد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع): عبدالرضا عسکری مدیر گروه دانشنامۀ صحابۀ پیامبر اعظم (ص) پژوهشکده باقرالعلوم (ع)طی گزارشی گفت: در سال گذشته تمام همت خود را برای به چاپ رساندن این کتاب 8 جلدی به کار بردیم که خوشبختانه موفق شدیم مجلدات 3 و 4 را آماده چاپ و مجلدات 2و 5 را نیز در مرحله صفحه بندی نهایی و مجلدات 1و 6 را به زودی آماده چاپ نماییم. و جلد هفتم را نیز امسال تدوین می کنیم.

وی در مورد جلد اول گفت: این جلد شامل اهل بیت پیامبر (ص) یعنی  امام علی(ع) ، فاطمه زهرا(س)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است که تاکنون مشتمل بر 386 صفحه شده که مقالات آن به تازگی به اتمام رسیده و دارای مقدمه ای یکصد صفحه ای پیرامون صحابه بوده و انشاءالله به پانصد صفحه خواهد رسید.

عسگری با اشاره به ویژگی های جلد دوم گفت: این جلد شامل خصیصین صحابه پیامبر(ص) است که به شرح حال 22 نفر از

 صحابه شاخص آن حضرت (مثل ابوذر – مقداد – سلمان و ...) می پردازد و تاکنون مشتمل بر 653  صفحه می باشد که این جلد به زودی صفحه بندی نهایی می شود.

مدیر گروه دانشنامۀ صحابۀ پیامبر اعظم افزود: از جلد سوم تا هفتمبه ترتیب حروف الفبایی کار شده است. که جلد

اول  شامل کل حرف الف یعنی  63 نفر از صحابه و از ابان بن سعید آغاز و به اویس قرنی ختم می شود. و شامل 532 صفحه که در اختیار واحد انتشارات پژوهشکده برای چاپ قرار گرفته است.     

عبدالرضا عسکری پس از توضیحاتی در مورد جلد چهارم ابراز داشت: این مجلد 536 صفحه ای نیز  از حرف ب شروع و به حرف خ  ختم می شود که  شامل 56 نفر و از باقوم رومی آغاز و به خالد بن ولید ختم می شود.

وی گفت : جلد پنجم از حرف خ شروع و به ع  ختم می شود و شامل 72 نفر و از خباب بن ارت آغاز و به عبدالله ذو البجادین ختم می شود.این مجلد 720 صفحه است که صفحه بندی آن به اتمام رسیده و در مرحله بازخوانی نهایی و آماده چاپ است.

عسکری در مورد جلد ششم خاطر نشان کرد: بنا بود این جلد از ادامه ع الی ی و شامل 72 نفر  باشد و از عاتکه بنت زید آغاز و به یسار حبشی ختم شود که شامل 570 صفحه بود که به دلیل اعمال تغییرات فعلا این مجلد با جلد هفتم به صورت تلفیقی کار خواهد شد.

این مدیر پژوهشی در مورد جلد هفتم اینگونه توضیح داد: به جلد ششم بنا به درخواست مدیر گروه و موافقت ریاست پژوهشکده، دکتر قشقایی و استاد ارزیاب این گروه حجت الاسلام و المسلمبن یوسفی غروی، تعداد 30 نفر از صحابه به اسامی فوق اضافه شده و جلد مجزای دیگری تدوین خواهد شد.

وی در مورد جلد هشتم گفت: این جلد شامل  فهارس تخصصی کتاب است که دربردارنده : 1- آیا ت قرآن 2- روایات و احادیث 3- اسماء معصومین و انبیا 4- اعلام و اشخاص 5- اشعار 6- فرق و مذاهب و قبایل 7- اماکن 8- غزوات 9- موضوعات کتاب 10- مصادر کتاب می باشد.

عسکری در ادامه گفت: دلیل تدوین جلد هشتم به خاطر حجم زیاد اسامی اشخاص و اعلام است که باعث قطور شدن بیش از اندازه مجلدات می شد که تصمیم گرفته شد در جلد جداگانه ای تدوین شود. به عنوان نمونه فقط فهرست اعلام استخراج شده جلد سوم شامل 1103 مورد بوده است که جدای از سایر فهارس مثل آیات قرآن و اشعار و روایات و ...به این تعداد رسیده است.

وی در پایان ضمن تشکر از حمایت های دکتر قشقایی یادآور شد: امیدواریم در سال جدید تمام مجلدات منتشر و در اختیار علاقمندان قرار بگیرد و انشاءالله پس از انتشار این کتاب، نسخه نرم افزاری آن و سپس ترجمه آن به زبان های عربی و ترکی استانبولی و اردو رونمایی خواهد شد.

Powered by TayaCMS