جلسه گروه اعلام و تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص) در پژوهشکده باقرالعلوم برگزار شد

جلسه گروه اعلام و تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص) در پژوهشکده باقرالعلوم برگزار شد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم: شصت و چهارمین جلسه گروه اعلام تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف ارتقای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه آقایان: آقا نوری و داداش نژاد و صادقی و قلیچ در پژوهشکده باقرالعلوم (ع) برگزار شد.

در این جلسه ابتدا بررسی محتوایی مقاله «بنی زبید» تألیف آقای محسن ابراهیم در دستور کار قرار گرفت.

«بنی زبید» یکی از قبایل یمنی عصر پیامبر است که در سال نهم هجرت عام الوفود به رسول خدا ایمان آورده و در فتح مصر حضور داشتند. پس از اسلام در نقاطی همچون جبال (بخشی از مرکز ایران) وحجاز (بین مکه ومدینه) ساکن شدند. برخی از مسلمانان این قبیله، حضور پیامبر(ص) را درک کرده و از صحابه حضرت محسوب می شوند که به ماموریت جمع آوری خمس نیز فرستاده شدند

سپس مقاله (پرچم و پرچم داری در جنگ های پیامبر)تالیف آقای یاسر اسماعیلی خوانده شد

پرچم داری از قبل از اسلام در بین قبایل و ملل مرسوم بود. در مکه، پرچم داری از جمله مناصب کعبه و قریش شمرده می شد. پیامبر(ص) نیز در غزوات و سرایا از لواء و پرچم استفاده می کرد. افراد بسیاری از صحابه در جنگهای پیامبر(ص) بعنوان پرچم دار منصوب شدند. در غالب نبردها و مشاهدی که پیامبر(ص) حضور داشت، علی(ع) صاحب لواء رسول خدا بودند.

اعضاء شورای علمی با بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی این مقالات و طرح نقطه نظرات علمی، پیشنهادات اصلاحی خویش را جهت تکمیل این مقالات ارائه نمودند. در نهایت مقرر شد که اصلاحات مورد نیاز مقاله «بنی زبید» توسط آقای صادقی و مقاله «پرچم و پرچم داری» توسط مولف محترم انجام شود.

لازم به ذکر است در گروه اعلام تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص)، 70 درصد مقالات فاز اول ، نهایی شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.

پر بازدیدترین ها

No image

جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

پنجاهمین جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف ارتقای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه برگزار شد.
No image

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق و سیره دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با حضور اعضای شورای علمی گروه در دفتر دانشنامه برگزار شد.
گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم علیه السلام ـ در سال 89، در مجموع 221 مقاله با حجمی بالغ بر 447700 کلمه، در دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم ، به رشته تحریر درآمده است.
Powered by TayaCMS