فعالیت گروه آیات الاحکام تا ماه آبان

فعالیت گروه آیات الاحکام تا ماه آبان

بسمه تعالی

فعالیت گروه آیات الاحکام تا ماه آبان

محققین محترم گروه آیات الحکام از بدوشروع کار در پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام   تحقیق آیاتی که در بر دارنده احکام فقهی است را  مورد تحقیق قرار داده و اقوال و فتاوای فقهای شعیه و اهل تسنن و احکامی که  مستفاده از آیات ، وطبق نظر هر دو فرقه بیان شده را بررسی نموده وتا کنون آیات مربوط به باب طهارت ، صلاه و زکاه را استقصاء نموده و مفصلا مورد بحث و بررسی و تحقیق قرار گرفته است .

فعالیت فعلی گروه آیات الاحکام مربوط به کتاب خمس و حج می باشد که شرح  مختصری از فعا لیت این گروه بنابر مطالب ذیل می باشد  :

اولا – تفسیر هر آیه را بیان نموده و  با استفاده از تفاسیر مهم مفسرین شعیه و اهل تسنن آیات را تفسیر  و مفردات هر آیه بر اساس کتب لغت معتبر تبینن  و بعداز  تفسیر و معنی آیه و احکام مستفاد ه از آیه را متعرض می شوند .

دوما- در مورد هر آیه کیفیت استدلال به آیه در کتب فقهی شعیه و اهل تسنن بیان شده و گاهی کیفیت استنباط و استدلال شخصی خود محقق هم بیان می شود ، و در کنار استدلال به آیه ادله دیگر مثل روایات و اجماع و ادله عقلیه هم متعرض می شوند که مورد بررسی قرار می گیرند .

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

گزارش چهار نشست  مجمع  اهل قلم گلشن ابرار در مهر1390

گزارش چهار نشست مجمع اهل قلم گلشن ابرار در مهر1390

با هدف استغنای محتوائی مقالات پژوهشی مجموعه گلشن ابرار، نشستهای45 تا 47 مجمع اهل قلم با حضور حجت الاسلام والمسلمین استاد محمد جعفر طبسی و با شرکت فعال پژوهشگران این مرکز برگزار گردید.
Powered by TayaCMS