انتشار شماره دوم فصلنامه تربیت تبلیغی توسط پژوهشکده باقرالعلوم (ع)

انتشار شماره دوم فصلنامه تربیت تبلیغی توسط پژوهشکده باقرالعلوم (ع)

انتشار شماره دوم فصلنامه تربیت تبلیغی توسط پژوهشکده باقرالعلوم (ع)

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) - سردبیر پژوهش نامه تربیت تبلیغی خبر داد: دومین شماره فصلنامه پژوهش نامه تربیت تبلیغی به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع)، مدیرمسئولی دکتر حسین قشقایی و سردبیری امید نیک داد منتشر شد. این شماره شامل یک سر پژوهه، شش مقاله و یک گفت وگو است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام): امید نیک داد افزود: در سرپژوهه این فصلنامه به موضوع تربیت فرزندان برای آینده از سوی والدین اشاره شده است و همچنین به لزوم آگاهی والدین از فناوری های روز و کم کردن شکاف بین نسلی با فرزندان خود اشاره کرده است. در مقاله اول که دکتر علی نقی فقیهی، دکتر محسن شکوهی یکتا و حسن شعبانی آن را نوشته اند به بررسی و تبیین هفت مبنای انسان شناختی تعلیم و تربیت و کارکردهای از نگاه امام خمینی (ره) پرداخته می شود.

وی با اشاره به دومین مقاله این شماره خاطر نشان کرد: مقاله دوم که به قلم سرکار خانم دکتر عصمت دانش است، به موضوع «بررسي تطبيقي موانع مؤثر بر ازدواج پايدار از منظر روان شناسي اسلامي و انسان گرايي» پرداخته و در ابتدا به تبيين فلسفه ازدواج، آسيب هاي حاصل از موانع ازدواج و تشكيل خانواده پايدار و در ادامه نیز به تحلیل این آسیب ها از ابعاد زيست شناختي، روان شناختي و جامعه شناختي پرداخته است و درنهایت به طرح راهکارهایی کاربردی برای رفع آنها از منظر روان شناسي اسلامي و انسان گرایان پرداخته است.

این مدیر پژوهشی ادامه داد: مقاله بعدی که با موضوع «آسیب شناسی روش تدریس درس تعلیم و تربیت اسلامی با رویکرد پژوهشِ کیفی از منظر اساتید علوم تربیتی و دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه های تهران» است، با همکاری دکتر اکبر صالحی و کورش رستمی مسنی به انجام رسیده است. پژوهش حاضر با هدف شناسایی آسیب های روش تدریس درس تعلیم و تربیت اسلامی در مقاطع کارشناسی ارشد دانشگاه های تهران صورت گرفته و به این مطلب اشاره دارد: نبودن محتوا و کتاب های درسی مناسب، عدم تناسب مطالب و محتوا با زندگی دانشجویان، عدم ورود بسیاری از اساتید به هر دو حوزه دین و تعلیم و تربیت، عدم شایستگی برخی اساتید از نظر علمی و اعتقادی، استفاده نکردن اساتید از طرح درس و عدم برنامه ریزی برای تدریس و...

وی با ارائه توضیحاتی در مورد مقاله «چالش عمده در تربیت الگویی (تقلید کورکورانه) و راه برون رفت از آن» تصریح کرد: این مقاله نوشته ای است که به بررسی تربیت الگویی، چالش عمدۀ آن در دور ماندن از فرهنگ تحقیق و تفکّر و در نهایت روی آوردن به مسئله مرید پروری می پردازذ و راه برون رفت از این چالش را در ترویج الگوی تربیت عقلانی دانسته است و بیان می کند که متربی باید ضمن پیروی آگاهانه از الگوها، الگوپذیری را صرفاً در راستای پرورش صحیح استعدادهای درونیِ خود و نه تقلیدی کورکورانه و خالی از اندیشه و تأمّل بداند. این مقاله را دکتر رحیم دهقان نوشته است.

نیکداد ادامه داد: مقاله «بررسی نقش الگوی تربیتی والدین در تربیت دینی فرزندان»، مقاله دیگری است که به کوشش جواد آقا محمدی نوشته شده است. یافته های پژوهش نشان می دهند که نگرش مذهبی والدین در تربیت دینی فرزندان تأثیر مستقیم داشته و رعایت آداب دینی از سوی والدین با تربیت دینی فرزندان آنها رابطه معناداری دارد. نتایج پژوهش رابطه بین ساده زیست بودن والدین با تربیت دینی فرزندان را در سطح قابل قبولی نشان داده و همچنین بین سطح سواد والدین و تربیت دینی فرزندان آنها اختلاف معناداری مشاهده نشده است.

سردبیر پژوهش نامه تربیت تبلیغی اذعان کرد: «نسبت جهاني شدن و سلامت معنوي؛ چالش ها، فرصت ها و ملاحظات عملي براي نظام تربيتي» اسلام مقاله ایست که به قلم سرکار خانم آذر تاجور نوشته شده و به بررسی و تبیین نسبت جهاني شدن و سلامت معنوي؛ چالش ها، فرصت ها و ملاحظات عملي براي نظام تربيتي اسلامي» پرداخته است که عمده ترين فرصت هاي ناشي از پديده جهاني شدن براي سلامت معنوي شامل: آموزش الکترونیکی، ضرورت مشاركت با دیگران، گفت وگوی بین ادیان، تسهیل شرایط دادوستد فرهنگی و دیني، لزوم حركت به سمت اصول و ارزش های عمیق معنوي، تحول در مفاهیم اقتدار و بهره مندي از ابزارهای اطلاعاتی و ...، هستند.

این محقق حوزوی تأکید کرد: این شماره از فصلنامه گفت وگویی با توجه به اهمیت موضوع، به مسئله «پیامدهای تربیتی و اخلاقی شکاف دیجیتالی بین نسلی و وظایف والدین و مبلغان» اختصاص داده است. در این گفت وگو که با دکتر حسینعلی رحمتی استاد و پژوهشگر حوزه و دانشگاه صورت گرفته به تبیین شکاف بین نسلی، عوامل ایجاد این شکاف و آسیب ها و را هکارهای کاهش این شکاف پرداخته شده است.

گفتنی است علاقه مندان می توانند برای دریافت این شماره از فصلنامه با آدرس ذیل تماس بگیرند:

قم، بلوار نیایش، جنب مصلی قدس، پژوهشکده باقرالعلوم (ع)، دفتر فصلنامه «پژوهش نامه تربیت تبلیغی»

تلفن:37740369-025؛ نمابر:37742284-025؛ صندوق پستی:135-37185

Email: Tarbiyate.Tablighi@Gmail.com

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS