پژوهشکده باقرالعلوم (ع) "کتاب هویت دینی جوانان" را منتشر کرد

پژوهشکده باقرالعلوم (ع) "کتاب هویت دینی جوانان" را منتشر کرد

پژوهشکده باقرالعلوم (ع) "کتاب هویت دینی جوانان" را منتشر کرد

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) ـ کتاب هویت دینی جوانان به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام و با همکاری مؤسسه تحقیقات اجتماعی کندوکاو به چاپ رسید

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم (ع): این کتاب با توجه به تحول در ارزش های مذهبی جوانان و نوجوانان با اهداف شناخت میزان تمایلات دینی جوانان و نوجوانان، شناخت دین گریزی به عنوان یک مسأله اجتماعی، آسیب شناسی امر به معروف و نهی از منکر در ایران پس از انقلاب، شناخت مبانی نظری آسیب شناسی تبلیغ دینی در میان نوجوانان و جوانان، شناخت بیشتر و دقیق تر واقعیت دین گریزی، گونه شناسی انواع دین داری و دین گریزی، پیشنهاد های نظری و راهکار عملی برای کمک به سیاست گزاران و برنامه ریزان فرهنگی کشور از طریق هم اندیشی با صاحب نظران در قالب نشست های تخصصی و تولید فکر در این حوزه منتشر شده است.

این کتاب شامل 9 مقاله با عناوین: «ضرورت شناخت ریشه های نابسامانی فرهنگی»، «دین گرایی و یا دین گریزی جوانان»، «تبیین نظری تمایلات دینی جوانان و نوجوانان»، «سنخ شناسی انواع دین داری مقدمه ای بر تحلیل جامعه شناختی»، «جامعه قدسی واکنشی و تخریب قلمروی دینی»، «مبانی نظری و مفهومی آسیب شناسی تبلیغ دینی در میان نوجوانان و جوانان»، «گریز از کدام دین»، «آسیب شناسی تاریخی دین داری» و «تمایلات دینی و ارتباطات جنسی در جامعه کنونی» می شود.

ضرورت شناخت ریشه های نابسامانی فرهنگی

در این مقاله با اشاره به اهداف و فلسفه انقلاب اسلامی مردم ایران، نابسامانی های نظام اجتماعی در سه حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با استفاده از تحلیل ثانویه تحقیقات موجود در جامعه نشان داده شده و فاصله وضع موجود با اهداف مطلوب با تأکید بر اهداف فرهنگی، مورد تحلیل قرار گرفته است.

دین گرایی و یا دین گریزی جوانان

این مقاله ضمن ارائه تعریفی از فرهنگ ابعاد و لایه های آن، معتقد است در تبادلات فرهنگی لایه اول فرهنگ یعنی مهارت ها و فناوری در معرض اولین برخورد قرار می گیرد و ارزش ها و اخلاق آخرین لایه تحت تأثیر است.

تبیین نظری تمایلات دینی جوانان و نوجوانان

این نوشتار ابعاد نظری تمایلات دینی جوانان و نوجوانان را با استفاده از نظریات مطرح در حوزه های جامعه شناختی، روانشناسی و اسلامی مورد واکاوی علمی قرار داده است.

سنخ شناسی انواع دین داری مقدمه ای بر تحلیل جامعه شناختی

این مقاله سنخ شناسی جامعی را از انواع دینداری متناسب با وضعیت جامعه ایران معرفی می کند و به اهمیت معرفتی موضوع (انواع دینداری) به جای (دینداری) پرداخته است.

 

جامعه قدسی واکنشی و تخریب قلمروی دینی

نویسنده در این تحقیق برای توضیح تحولات اجتماعی که بخش مهمی از آن با عملکرد نیروهای دینی گره خورده است از نظریه چارلز دیویس درباره سه طرح بدیل جامعه قدسی، جامعه سکولار و جامعه کثرت گرا بهره گرفته است.

مبانی نظری و مفهومی آسیب شناسی تبلیغ دینی در میان نوجوانان و جوانان

این مقاله با هدف شناسایی عوامل و عناصر مؤثر بر ایجاد آسیب های تبلیغ دینی، تحلیل و تبیین ویژگی های نوجوانان و جوانان در دوران جوانی و نوجوانی و بررسی و تحلیل مفهومی و نظری نقش اختلال در فرآیند ارتباط تبلیغ دینی، در وقوع واکنش های شناختی، نگرشی (عاطفی) و رفتاری غیرهنجاری نسبت به دین نگاشته شده است.

گریز از کدام دین

در این مقاله ابتدا با سیری کوتاه در روند تاریخی برقراری حکومت اسلامی (به معنای اقتدار یافتن عالمان مسلمان)، فرآیند فزاینده توقعات از طبقه حاکمه جدید مورد توجه قرار گرفته است.

آسیب شناسی تاریخی دین داری

در این نوشتار تعریف و پی ریزی اصول اخلاقی که در جامعه رو به رشد جمعیتی از پایایی و استمرار برخوردار باشد مورد ضرورت دانسته شده و به آسیب شناسی دین داری پرداخته شده است.

تمایلات دینی و ارتباطات جنسی در جامعه کنونی

نگاه کلان، فلسفی و عرفانی به مسأله جنسی بحثی بسیار مهم است که در ایران جای خالی دارد و زمانی که به چارچوب های کلان جنسی نائل آییم به راحتی می توان به چارچوب های سیاست گزاری جنسی در یک کشور نائل آمد و این نوشتار در پی آن است.

کتاب هویت دینی جوانان به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام و با همکاری مؤسسه تحقیقات اجتماعی کندوکاو با شمارگان 3000 نسخه در 330 صفحه و با قیمت 5900 تومان منتشر شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
عید سعید فطر مبارک باد

عید سعید فطر مبارک باد

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
Powered by TayaCMS