عنوان کتاب :          نقد فمینیسم از منظر نویسندگان غرب   

    نویسنده :           سید حعفر  حق شناس 

    ناشر      :           پژوهشکده با قرالعلوم علیه السلام

موضوع کتاب:           تحلیلی کوتاه از فمینیسم و نتایج آن در غرب

   نوع کتاب :            عمومی

انتشار کتاب نقد فمینیسم


       این کتاب ترجمۀ برخی از مقالات نویسندگان غربی در نقد فمینیسم است که در گروه مطالعات زن و خانوادۀ پژوهشکده تألیف منتشر گردیده است.

  به منظور معرفی اجمالی کتاب، فهرست و مقدمۀ کتاب ارائه می­شود:

    مقدمۀ کتاب:

جریان فمینیسم یا جریان دفاع از حقوق زنان که سال‌ها پیش در غرب تولد یافت اینک پس از سپری شدن بیش از سه قرن، تحولاتی شگرف را در نقش‌ها و جایگاه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی زنان رقم زده است.

تغییرات جنسیتی عصر حاضر، چالش‌ها و معضلات و بحران‌های شدیدی را در جهان غرب پدیدار ساخته است به گونه‌ای که شمار زیادی از اندیشمندان و پژوهشگران آن دیار زبان به نقد گشوده و چالش‌های گسترده‌ای را در برابر فمینیسم گشوده‌اند. آسیب‌های شدید خانواده، گسست‌های عاطفی، افزایش سن ازدواج و ظهور پدیده‌هایی هم‌چون خانواده‌های تک والد، فرزندان طلاق، فرزندان نامشروع و بی هویت، سقط جنین گسترده، هم‌جنس‌گرایی و ده‌ها مشکل دیگر که در حوزه‌ی روابط زن و مرد پدید آمده است همگی حاکی از بحران جدّی فمینیسم در عصر حاضر است.

با این همه با تأسف شاهد تحقق و پیگیری آموزه‌های فمینیستی در کشور اسلامی ایران هستیم که می‌توان به نمونه‌های آشکاری هم‌چون برهم خوردن نقش‌ها و جایگاه‌های جنسیتی در سطح خانواده و جامعه، کاهش حریم‌های جنسی، گسترش اختلاط‌ و بی‌بندوباری جنسی و کاهش حساسیت‌های عمومی در این زمینه اشاره نمود که هوشیاری همگان و تدبیر متولیان امور کلان کشور را می‌طلبد.

کتابی که پیش روی شماست مجموعه مقالاتی است که در فضای جامعه‌‌ی غرب در انتقاد از ابعاد نظری و عملی فمینیسم نگاشته شده است. مقالات این مجموعه که به زبان انگلیسی نگارش یافته بود از میان ده‌ها مقاله انتخاب و پس از ترجمه توسط مترجمان و مقابله و تصحیح نهایی توسط ناظر و سرویراستار ترجمه، مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت. آن‌گاه با حضور سرویراستار ترجمه در طی جلسات متعدد، نارسایی‌ها و ابهامات متن برطرف و اصلاحات لازم به عمل آمد. افزون بر این، در پاره‌ای از موارد تصرفاتی اندک در مقالات از جهت تلخیص و حذف مباحث غیر ضروری انجام گرفت تا مقالات نهایی به دور از پیچیدگی‌های رایج در ترجمه‌ها ارائه شود.

لازم به ذکر است که در ترجمه‌ی مقالات از ترجمه‌‌ی تحت‌اللفظی خودداری شده و برگردانِ مفهومی و کلامی مورد توجه قرار گرفته است.

در برخی از مقالات پاورقی‌های توضیحی افزوده شده و در مواردی که آیات قرآن کریم یا احادیث در متن مقاله ذکر شده است، آدرس و یا متن اصلی، در پاورقی اضافه شده است.

جا دارد از تلاش‌های بی‌دریغ استاد گران‌قدر، مترجم توانا و عضو هیئت علمی دانشکده زبان انگلیسی دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام جناب آقای محمدناصر واعظی که در مقابله و تصحیح و تهیه شناسنامه‌ی دقیق و کامل مقالات، ما را با تمام توان یاری کردند و نیز از زحمات مترجمان ارجمند آقایان سیدامیرحسین سرکشیکیان و سعید نادری و خانم‌ها زهرا واعظی و فاطمه سادات بصیری‌زاده تشکر نماییم.

هم‌چنین از رئیس محترم پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام جناب آقای دکتر حسین قشقایی و قائم مقام ایشان حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای منصور زارعی که همواره حامی و مشوّق پژوهشگران و دست‌اندرکاران پژوهشکده بوده‌ و هستند سپاسگذاری می‌نماییم.

درپایان با دعا برای ظهور خجسته­ی منجی بشریت حضرت بقیۀ الله الاعظم امام عصرعلیه السلام، خدای بزرگ را بر الطاف بیکرانش سپاس گفته و در مسیر طاعتش از او مدد می‌جوییم. انّه ولیّ التوفیق

 

فهرست مطالب کتاب:

    سخن پژوهشکده

مقاله اول: تحلیلی کوتاه از فمینیسم و نتایج آن در غرب 


مقاله دوم: ده دروغ فمینیسم 


مقاله سوم: شش نیرنگ فمینیسم


مقاله چهارم: پوچی فمینیسم 85


 مقاله پنچم: مردان آمریکا مردانگی خود را از دست دادهاند


 مقاله ششم :فمینیسم برای زنان زیانبار است


 مقاله هفتم :چگونه جنبش زنان، نفرت از مردان را به زنان آموخت؟ 


مقاله هشتم :بازیهای مهم فمینیستی در سازمان ملل متحد


مقاله نهم آیا زنان واقعا خواهان کار در بیرون از خانهاند؟ 

 

مقاله دهم :بحران زندگی خانوادگی در غرب