فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسکری منتشر شد.

فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسکری منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): سید روح الله دعائی گفت: کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسگری (ع) به همت گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم (ع) تدوین و با ترجمه حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی از سوی نشر معروف منتشر شده است.

وی گفت: با توجه به نبود مجموعه ای جامع در مورد سخنان امام یازدهم، پژوهشکده باقرالعلوم(ع)  تصمیم گرفت تا سخنان این امام معصوم را گرد آوردی کند.

دعائی افزود: این مجموعه به دو زبان عربی و فارسی منتشر شده است. به این صورت که متن عربی احادیث در سمت راست و ترجمه فارسی آن در صفحه مقابل قرار گرفته است.

مدیر روابط عمومی پژوهشکده گفت: در این مجموعه سعی شده احادیث تکرار و تقطیع نشود و ترتیب متن احادیث هم از منابع اولیه انتخاب شده و تلاش شده متن کامل آورده شود و چنانچه در متن احادیث در منابع اختلاف قابل توجهی بود بیان شده و اگر اختلاف در متن خیلی زیاد بود دو حدیث محسوب شده و هر دو آورده شده است.

دعائی خاطر نشان کرد: نکته قابل ذکر دیگر اینکه با توجه به اینکه به نظر مؤلفین، کتاب «تفسیر المنسوب الی الامام الحسن العسکری (ع) » انتسابش به امام (ع) قطعی نیست لذا در این موسوعه احادیثی که فقط در تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع) آمده و در منابع دیگر حدیثی ذکر نشده، در این موسوعه نیامده است.

وی با اشاره به تنظیم و موضوع بندی کتاب افزود: این کتاب در چهار فصل تدوین شده است: سخنان امام علیه السلام در عقاید، سخنان امام علیه السلام در احکام، سخنان امام علیه السلام در اخلاق، و زیارت و دعاهای نقل شده از آن حضرت.

این مدیر پژوهشکده ابراز داشت: در بخشی از این کتاب می خوانید: صدوق: با سند خویش از محمد بن عیسی از بعضی از اهل مدائن می نویسد: به امام عسکری علیه السلام نوشتم: از پدران شما روایت شده که حدیث شما دشوار و سنگین است (صعب و مستصعب) و آن را نه فرشته مقرب تحمل می کند، نه پیامبر فرستاده شده و نه مؤمنی که خداوند دل او را برای ایمان آزموده است. گوید چنین جواب آمده:

معنای آن این است که فرشته آن را تحمل نمی کند که در دل خود نگه دارد، تا آنکه آن را به فرشته ای مثل خود باز گوید و پیامبری نمی تواند آن را تحمل کند تا آنکه به پیامبری مثل خود منتقل کند و مؤمنی آن را تحمل نمی کند تا آن را به مؤمنی مثل خود برساند. معنایش آن است که آنچه در سینه اوست، از بس شیرین است، نمی تواند آن را در دل خود نگهدارد تا آنکه به دیگری بگوید.»

لازم به ذکر است: کتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسگری (ع) با تلاش گروه حدیث و پژوهشکده باقر العلوم (ع) تدوین و با شمارگان 3000 نسخه در 456 صفحه با قیمت 3000 تومان از سوی نشر معروف منتشر شده است.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.
همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

همزمان با روز جهانی موسیقی: کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد

کتاب "بررسی تطبیقی ماهیت عنا و مبانی فقهی آن از دیدگاه فقه امامیه و اهل سنت" منتشر شد.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
نشست گروه حدیث با شواری راهبردی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام )

نشست گروه حدیث با شواری راهبردی پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام )

صبح امروز اولین نشست گروه حدیث با شورای راهبردی پژوهشکده برگزار شد.
Powered by TayaCMS