شصت و هشتمین جلسه گروه اعلام و تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

شصت و هشتمین جلسه گروه اعلام و تاریخ دانشنامه پیامبر اعظم(ص)
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): شصت و هشتمین جلسه گروه تاریخ و اعلام دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف غنای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه: آقایان مصطفی صادقی ـ منصور داداش نژاد ـ علی آقانوری ـ رسول قلیچ ـ قاسم خانجانی در دفتر دانشنامه برگزار شد.

در این جلسه به بررسی محتوایی مقاله «ابی بن کعب» تألیف محسن ابراهیم در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله در مورد ابوالمنذر اُبَیّ بن كعب بن قيس بن عبيد از تیره بنی جُدیله از بنی نجار از قبیله خزرج است وی در عقبه دوم حاضر بود و با رسول خدا بیعت کرد. و پس از ورود پیامبر به مدینه، وحی را می نگاشت همان گونه که نویسنده نامه های پیامبر به افراد بود و در نبردهای بدر، احد، خندق حاضر بود.

در ادامه به بررسی محتوایی مقاله «ابواء» تألیف منصور داداش نژاد در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله در مورد ابواء، که در لغت به معنای جاي گرد آمدن سيلابها يا گرد آمدن گروه هاي مختلف مردم است. موقعیت جغرافیایی ابواء در میانه راه مکه به مدینه و حدود 250 کیلومتری هر یک از این دو شهر قرار داشته است. این مکان زیر مجموعه منطقه بزرگتری به نام فُرع بوده و تا سال 1354هجری به عنوان یکی از منزلگاه های راه اصلی میان مکه و مدینه بوده که مسیر کاروان های حج از آن عبور می کرده است ابواء به سبب خرابی های پدید آمده در آن، اینک خُریبه نام دارد.

در نهایت بررسی محتوایی مقاله «اعراب» تألیف منصور داداش نژاد در دستور کار قرار گرفت.

در مفرد یا جمع بودن واژه «اَعراب» اختلاف است. برخی آن را جمع واژه «عَرب» یا واژه «اَعرابی» دانسته. واژه اعراب برای یاد از عرب های بادیه نشین که به دور از تمدن و فرهنگند به کار می رود واژه «اعراب» هر چند طیف وسیعی از عرب ها را که به دور از شهرها می زیستند شامل می شود، اما بیش از آن که به دسته خاصی اطلاق شود، نمایانگر فرهنگ و اخلاقی است که در آن انحطاط و پستی مشاهده می شود.

اعضاء شورای علمی با طرح نقطه نظرات علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی طرح مقالات، پیشنهادات اصلاحی خویش را ارائه کردند.

در نهایت مقرر شد که با ارجاع مقاله ابی بن کعب به آقای صادقی و مقالات ابواء و اعراب به مولف، اصلاحات موردنیاز صورت پذیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
عید سعید فطر مبارک باد

عید سعید فطر مبارک باد

پر بازدیدترین ها

No image

جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

پنجاهمین جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف ارتقای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه برگزار شد.
گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم علیه السلام ـ در سال 89، در مجموع 221 مقاله با حجمی بالغ بر 447700 کلمه، در دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم ، به رشته تحریر درآمده است.
No image

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق و سیره دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با حضور اعضای شورای علمی گروه در دفتر دانشنامه برگزار شد.
Powered by TayaCMS