برنامه های گروه تربیتی اجتماعی

برنامه های گروه تربیتی اجتماعی

بسمه تعالی

افتخار می­کنیم که در عرصه پژوهش فعالیت می کنیم که عرصه بافضیلتی است حضرت امیر می­فرمایند: «لا سنة افضل من التحقیق» و هیچ تلاش و کوششی بدون تحقیق به نتیجه نمی­رسد که «لا ینفع اجتهاد بغیر تحقیق» به دلیل عدم فرصت به اختصار به پنج نکته اشاره می­کنم.

1.      جهانی بیاندیشیم، محلی عمل کنیم؛ درست است که ما باید اهداف کلی و جهانی داشته باشیم اما باید در مرحله عمل از موارد جزئی شروع کنیم. یعنی از موضوعات ریز، کاربردی شروع نموده و سپس توسعه بدهیم.

2.      سیاستگذاری و طراحی بسیار خوب است. اما سیاستگذاری باید حین عمل و همگام با عمل باشد. ما نباید کارها را تعطیل نموده و به فکر سیاستگذاری باشیم. گاهی طراحی­ها و سیاست­ها خودشان تله­ای هستند که دست و پای ما را می­بندند. سیاستگذاری همراه با کاربرد، موفق­تر، کاراتر و مستدام­تر خواهند بود.

3.      به جای شعار باید تولید داشته باشیم. ما سالهاست که شعار اسلامی سازی علوم را داریم. اما در حوزه­های مختلف علمی هنوز منابع و کتب اسلامی تولید نکرده­ایم. قبل از شعار ما باید کتاب اسلامی تولید کنیم. اگر در رشته­های مختلف علمی کتاب اسلامی داشته باشیم. دانشجویان به اقتضای فطرت آنها را بر کتب غربی ترجیح خواهند داد. ما قبل از آنکه در انبانمان چیزی باشد آن را عرضه می­کنیم.

4.      نکته آخر اینکه ما رویکردمان محصول محوری است. باید از موضوعات ریز شروع نموده و در راستای آن اهداف بلند گام­های کوتاه برداریم. عمر مدیریت­ها در ایران بسیار کوتاه است اگر کسی سه و چهار سال در یک پست ثابت بماند شانسی است. پس از مدیریت، آنچه به یادگار می­ماند محصولات عینی است. بنابراین ما باید تلاش کنیم کتاب تولید کنیم. این تولیدات بالاخره، مخاطب خود را پیدا می­کنند. امیدوارم، در این جایگاههای بسیار موقت بتوانیم توشه­ای برای جایگاه ابدی اخذ نماییم.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

فراخوان مقاله شماره نهم و دهم فصلنامه علمی – تخصصی مطالعات معنوی

فراخوان مقاله شماره نهم و دهم فصلنامه علمی – تخصصی مطالعات معنوی

محمدحسین کیانی با اعلام فراخوان شماره های نهم و دهم مجله گفت: علاقمندان می توانند مقالات خود را به دفتر مجله ارسال کنند.
No image

آزادي معنوي

Powered by TayaCMS