جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد

جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): پنجاه و هشتمین جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف غنای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه: حجج اسلام علی اسدی ـ مجتبی گودرزی ـ محمدحسین حقیقی و حسن اسکندری در دفتر دانشنامه برگزار شد.

در این جلسه به بررسی محتوایی مقاله «استواء بر عرش» تألیف مرتضی کیانپور در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله درباره استواء که در لغت به معنای مساوی و برابر بودن دو چیز یا دو فرد و یا به معنای استیلا و تسلط یافتن بر چیزی است و عرش نیز در لغت به معنای تختی است که پادشاهان بر آن می نشینند و به صورت کنایه در مقام سلطنت بکار می رود.

استواء بر عرش هفت مرتبه در قرآن کریم آمده است درباره عرش و استوای بر عرش دیدگاه های مختلفی وجود دارد. گروهی این آیات را از متشابهات قرآن کریم دانسته و کسی جز خداوند از معنای آن آگاه نیست و نباید در این باره به بحث و تأمل پرداخت. البته این دیدگاه با آیات قرآن و روایاتی که مردم را به دقت و تأمل در همه آیات قرآن تشویق کرده اند، سازگار نیست. دسته ای دیگر تأمل در این آیات را روا دانسته، ولی در معنای عرش و استوای بر عرش به اختلاف گرائیده اند: 1ـ یک دسته عرش را به معنای ظاهری آن؛ یعنی جسمی به شکل تخت با چند پایه دانسته اند که در آسمان هفتم قرار دارد و خداوند همانند پادشاهان بر آن نشسته است. 2ـ گروهی دیگر عرش را به معنای «فلکِ نهم» که عالم جسمانی را احاطه کرده است دانسته اند. 3ـ به عقیده گروهی دیگر عرش مصداق عینی و خارجی ندارد و در مورد خداوند کنایه از تسلط و حاکمیت او بر جهان هستی است.

اعضاء شورای علمی با طرح نقطه نظرات علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی طرح مقالات، پیشنهادات اصلاحی خویش را ارائه کردند.

در نهایت مقرر شد که اصلاحات مورد نیاز با ارجاع مقاله به مؤلف توسط وی صورت پذیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
عید سعید فطر مبارک باد

عید سعید فطر مبارک باد

پر بازدیدترین ها

No image

جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

پنجاهمین جلسه گروه کلام و معارف دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف ارتقای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه برگزار شد.
گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

گزارش یکسالۀ دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم پژوهشکدۀ باقرالعلوم(علیه السلام )

روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم علیه السلام ـ در سال 89، در مجموع 221 مقاله با حجمی بالغ بر 447700 کلمه، در دانشنامۀ پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله وسلم ، به رشته تحریر درآمده است.
No image

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق و سیره دانشنامه پیامبر اعظم(ص)

جلسه سی ام شورای علمی گروه اخلاق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با حضور اعضای شورای علمی گروه در دفتر دانشنامه برگزار شد.
Powered by TayaCMS