نشست «تحلیل جامعه‌شناختی مراسم سه‌شنبه‌ شب‌های مسجد مقدس جمکران»

نشست «تحلیل جامعه‌شناختی مراسم سه‌شنبه‌ شب‌های مسجد مقدس جمکران»

شیعیان در يكي از شبهاي وسط هفته به مسجدي ميآيند كه منتسب به امام زمان )عجل الله تعالی فرجه الشریف(  است. اين مناسك در بنيانهاي اعتقادي شيعيان رسوخ كرده است و مردم زيادي هر هفته جهت حضور در مناسك مسجد و قرائت دعاي توسل به مسجد ميآيند. اين استمرار هفتگي و استقبال كنشگران از سراسر كشور، مناسك مسجد را منحصر به فرد كرده است. پژوهشی که انجام شده است، يك تحقيق مردم شناسي و ميداني به شمار مي رود، از روشهاي مشاهده مشاركت آميز، مصاحبه و گردآوري داده ها و تحليل اسناد موجود براي نيل به نتيجه استفاده شده است.

در اين پژوهش به گونه شناسي كنشگران، ويژگي ها، اهداف و رفتارهاي مردم، نمادهاي موجود در مناسك، فعاليت ها و برنامه هاي مسجد اشاره مي شود و آثار گسترده اين مناسك در افراد و جامعه و آسيب شناسي مناسك شرح داده شده است. مردمي كه در اين مناسك حاضر مي شوند؛ گونه ها و ويژگي هاي متعددي دارند و به تبع آن انگيزه هاي متعددي جهت حضور در اين مناسك دارند كه مهمترين آنان عبارت از انگيزه حاجت، نذر، نياز، عادت و گردش بود. مهمترين بخش مناسك سه شنبه شب ها در سال هاي اخير، قرائت دعاي توسل شناخته مي شود كه اغلب كنشگران به آن توجه ويژه دارند. افرادي كه بناي حضور مستمر يا چند وقت يك بار در مسجد را دارند؛ اين حضورشان ناشي از يك رفتار فطري، معنوي، عالمانه و آگاهانه هست كه نفس توجه به اين مناسك، در طول ساليان متعدد موجب تقويت و گسترده شدن آن شده است؛ به طوري كه مناسك دائماً در حال بازسازي خود است و آن را به ميراث معنوي جهان تشيع و ميعادگاه منتظران حضرت قرار داده است. اين مناسك، گروه هاي اجتماعي جديدي را در پرتو خود ايجاد مي كند كه افراد ضمن ارتباط با يكديگر، حيات مؤمنانه را تجربه مي كنند؛ حياتي كه افراد آن داراي بهجت رواني و آرامش معنوي هستند. درصورتي كه جهت كاروان هاي زيارتي كه به صورت گسترده در مسجد حاضر مي شوند برنامه ريزي فرهنگي بيشتري صورت گيرد و خدمات متنوع كارشناسي شده براي عموم زائران ايجاد گردد؛ شاهد تأثير بيشتر اين مناسك در رشد و پيشرفت جامعه و گامي رو به جلو در جهت ظهور حضرت حجت )عجل الله تعالی فرجه الشریف( خواهيم بود.

گزارش نتایج این پژوهش توسط حجت الاسلام و المسلین سید محمد حسین اخوان کارشناس ارشد تبلیغ و ارتباطات روز چهارشنبه مورخ 6 تیر 1397 ساعت 11 تا 13 در محل اتاق 106 پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام ارائه خواهد شد. حضور علاقه مندان به شعائر مذهبی و شرکت در بحث و گفتگو مزید امتنان خواهد بود.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

فاطمه معصومه (س) مشهور به کریمه اهل بیت، دختر امام کاظم(ع) و خواهر امام رضا(ع). حضرت معصومه در ۲۰۱ قمری برای دیدار برادرش امام رضا(ع) در طوس، از مدینه به ایران آمد؛ اما در میانه راه، به علت بیماری درگذشت و در قم مدفون شد. عالمان شیعه، ویژگی‌های شخصیتی و علمی وی را ستوده و از او روایاتی نیز نقل کرده‌اند.
No image

برگزاری جلسه بررسی طرح آسیب‌های اجتماعی

جلسه بررسی طرح آسیب‌های اجتماعی با حضور جناب آقای محمدی مدیر طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی، جناب آقای دکتر قشقایی رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع)، جناب آقای دکتر سلیمی ناظر طرح، جناب آقای دکتر خان‌محمدی مدیر گروه تربیتی اجتماعی و جناب آقای محمدرضا انواری کارشناس گروه برگزار شد.
No image

برگزاری نشست شورای پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم(ع)

نشست صمیمی شورای پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با حضور جناب آقای محمدی مدیر طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.
No image

جلسه مقدماتی برگزاری همایش آینده‌پژوهی اینترنت و فضای مجازی

جلسه مقدماتی برگزاری همایش آینده پژوهی اینترنت و فضای مجازی با حضور جناب آقای محمدی مدیر محترم طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS