كعب بن عُجره

كعب بن عُجره

كعب بن عُجره [1]

 

كعب بن عجرة بن اميه از طايفه بنى سواد بن مرى، هم پيمان طايفه بنى حارثة بن حارث بن خزرج و هم قسم طايفه بنى عوف بن خزرج و به نقلى هم پيمان طايفه بنى سالم از انصار بوده است و كنيه اش ابا محمد است. [2] وى دير، اسلام آورد و سپس در جنگ ها شركت كرد. [3] به نقلى كنيه اش به خاطر فرزندش اسحاق، ابواسحاق و به نقل ديگر، ابو عبدالله بوده است. [4] سایر محورهای این مقاله عبارتند از :

  1. كعب و شركت در غزوه حديبيه
  2. كعب و سريه بشير بن سعد
  3. كعب بن عجره و جنگ تبوك
  4. كعب در زمان امام على(عليه السلام) [5]
  5. كعب و نقل روايت
  6. چند نمونه از روايات
  7. سرانجام كعب بن عجره

 


[1]. محقق: عبدالرضا عسكرى.

[2]. الاستيعاب، ابن عبدالبر 3 : 1321 و اسد الغابه، ابن اثير 4 : 182.

[3]. اسد الغابه، ابن اثير 4 : 182.

[4]. الاصابه، ابن حجر 5 : 449. شيخ طوسى، كعب را از اصحاب اميرالمؤمنين على(عليه السلام) شمرده (البته از كسانى كه از ايشان روايت نقل كرده اند). رجال الطوسى : 80. ولى نظر مرحوم خوئى اين است كه شيخ طوسى، كعب بن عجره (عجزه) را هم از اصحاب پيامبر(صلى الله عليه وآله) و هم از اصحاب امام على(عليه السلام) مى داند. معجم رجال الحديث 14 : 117.

[5]. عجيب اينكه كعب روايات زيادى را درباره فضائل اميرالمؤمنين على (عليه السلام) نقل كرده اما اينكه چرا خودش با ايشان بيعت نكرده، معلوم نيست! جهت توضیح بیشتر رک :جلد هفتم دائره المعارف صحابه پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

مشروح گزارش عملکرد گروه گلشن ابرار - مهر 1396

مشروح گزارش عملکرد گروه گلشن ابرار - مهر 1396

سابقه گلشن ابرار برمیگردد به مجموعه 110 جلدی دیدار با ابرار که در دهه هفتاد بنیانگذاری شد سپس در دو جلد اول و دوم گلشن ابرار تجمیع و چاپ گردید.
گزارش برگزاری همایش مبلّغان و شبهات عاشورایی

گزارش برگزاری همایش مبلّغان و شبهات عاشورایی

پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، همایشی را در این راستا به مدت دو روز برنامه ریزی و در روزهای 27 و 28 شهریور ماه در نوبت صبح برگزار کرد. پژوهشی به عنوان پشتیبان برای طرح سوالات و اولویت بندی آنها انجام شد. در این پژوهش...
Powered by TayaCMS