هفتاد و ششمین جلسه گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) برگزار شد

هفتاد و ششمین جلسه گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) برگزار شد

روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) ـ هفتاد و ششمین جلسه گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با حضور اعضای شورای علمی گروه در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده باقرالعلوم(ع): هفتاد و ششمین جلسه گروه فقه و حقوق دانشنامه پیامبر اعظم(ص) با هدف غنای محتوای علمی مقالات با حضور اعضای شورای علمی گروه: حجج اسلام ابراهیم بهشتی دامغانی ـ عباس کوثری، سیدجعفر صاقی فدکی، فرج اله میرعرب و دکتر یوسفعلی باقرپور در دفتر دانشنامه برگزار شد.

در این جلسه به بررسی محتوایی مقاله «اسارت» تألیف فرج اله میرعرب در دستور کار قرار گرفت.

این مقاله درباره «اسارت» به معنای به بند كشيدن نيروي دشمن است. مفرد آن اسیر از "اَسر" به معنای حبس و بستن محكم با بند و "اسیر" به معناي محبوس در بند یا زندان است. و در اصطلاح، اسیر کسی است که به واسطه انگیزه های نظامی دستگیر شود نه به سبب جرم دیگر که مرتکب شده باشد و به بياني ديگر: مردان جنگجو، زنان و اطفال اهل حرب که زنده به دست مسلمین بيافتند. بعضي هم فراتر از اين، اسير را كسي معرفي كرده اند كه مسلمانان بر او چيره مي شوند، چه كافر باشد و چه باغي، در حال جنگ باشد و يا بعد از آن، و نيز مسلماني كه كفّار يا بغات بر او چيره شوند، در جنگ يا بعد از جنگ. در اين اطلاق فرقي بين زن و مرد و كودك نيست، الا اينكه بر زن و كودك اصطلاح "سبي و سبايا" اطلاق مي شود.

اعضاء شورای علمی با طرح نقطه نظرات علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف ساختاری و محتوایی طرح مقالات، پیشنهادات اصلاحی خویش را ارائه کردند.

در نهایت مقرر شد که اصلاحات موردنیاز با ارجاع مقاله به مؤلف توسط وی صورت پذیرد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS