در راستای ترویج فرهنگ اسلام ناب نشت نقد کتاب "حاج آقا روح الله" برگزار شد

در راستای ترویج فرهنگ اسلام ناب نشت نقد کتاب "حاج آقا روح الله" برگزار شد

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، وبینار نقد کتاب " حاج آقا روح الله" با حضور حجت الاسلام حمید رضا باقری نویسنده کتاب و دکتر یعقوب توکلی مدیر گروه تاریخ تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تاریخ شنبه 29 شهریور برگزار شد.

بخشی از این وبینار در ادامه تقدیم حضور علاقمندان به فرهنگ علوم اسلامی و تاریخ معاصر خواهد شد:

حجت الاسلام حمید رضا باقری: ما زندگی ما امام (ره) را در چهار دوره مورد بررسی قرار داده ایم که کتاب "حاج آقا روح الله" مربوط به دوره استادی ایشان در حوزه های علمیه است. در این مجلد ما به دنبال ترسیم نقش مثبت و تاثیر گذار حضرت امام به عنوان یکی از خواص، بر توانمند ساختن جریان حق در دوره قبل از زعامت ایشان هستیم. این قسمت مهم از زندگی امام و مجاهدت های معظم له معمولا مغفول مانده است، تلاش ایشان در دعوت از آیت الله بروجردی به قم و تثبیت موقعیت ایشان، و نقش ایشان در روشنگری جامعه که باید برای نسل های آینده تبیین و تشریح گردد.

در این مجموعه سعی شده است در مباحث مختلف تاریخی با دقت و بررسی فراوان همواره نظرات آیت الله بروجردی و حضرت امام، اختلافات موجود و رفتار امام در هر ماجرا و نسبتی که با آیت الله بروجردی به عنوان ولی جامعه برقرار می نمایند، به خوبی نشان داده شود.

از نکات مهمی که در غالب فصول سعی گردیده است همواره مد نظر باشد، حفظ نظم کلان مباحث در عین ورود به جزئیات می باشد به گونه ای که حرکت خیر و جریان حق و باطل در اصل ماجراگم نشود. چرا که نشان دادن حرکت خیر در مقابل شر موجب قوت و امید جبهه حق می گردد.

.

دکتر یعقوب توکلی: این کتاب دارای مزایای فروانی است اما برای رسیدن به نقطه ایده آل هنوز جای کار دارد.

مزیت های این کتاب:

1. در دورانی که به افکار و آرائ امام خمینی(ره) آنچنان که باید پرداخته نمی شود تالیف این کتاب کار با ارزشی است.

2. انتقال ادبیات شفاهی حوزه علمیه به حوزه تاریخ معصر

3. تبدیل ادبیات خاطره ای به ادبیات و متن تاریخ

4. تالیف این کتاب در دوره فقر تاریخ نگاری برای حوزه های علمیه

نقدها :

1. بخشی از ادبیات کتاب حوزوی است که برای مخاطب غیر حوزوی سخت و پیچیده است و باید تبدیل به یک متن دقیق و رسمی تاریخی شود.

2. بهتربود نام کتاب "زمانه و زندگی حاج آقا روح الله" باشد چون غلبه مباحث و پیرامون حوزه بر شخصیت امام زیاد است.

3. ورودی های ادبی در بحث های تاریخی جایگاهی ندارد.

4. کتاب نیاز به فهرست اعلام و عکس دارد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
Powered by TayaCMS