برگزاری همایش بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام

برگزاری همایش بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم علیه السلام، در این همایش حجت الاسلام والمسلمین دکترفرمانیان ضمن تبیین و معرفی گرایش های فکری سلفیه، به شکل گیری این گرایش ها از ابتدا تاکنون اشاره و در ادامه راهکارهایی در راستای سلفی زدایی از جهان امروز مطرح کرد.

رئیس دانشکدۀ مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب به تحلیل وضعیت کنونی کشورهایی چون مصر و لیبی پرداخته و نقش سلفیه را در مصر از قدیم تا به امروز مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

دکتر فرمانیان همچنین به نقش رهبران مذهبی اهل سنت در شکل گیری جریان های سلفیه اشاره کرده و ابراز داشت: «امروزه حکومت آل سعود وهابیت و تمام گروه های سلفیۀ تکفیری و تندرو را مورد حمایت قرار می دهد.»

آیت الله مروجی  طبسی، سخنران دیگر این همایش، ضمن بیان اعتقادات وهابیت و سلفیه، این دو جریان را واحد دانسته و اشارات علمای اهل سنت در این مورد را متذکر شد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: «امروزه وهابیت به بیرون مرزهای عربستان که می رود خود را سلفیه معرفی می کند.»

مروجی طبسی با اعلام مژدۀ پیشروی تشیع گفت: « بنابر تحقیقات  میدانی، در عربستان کمتر خانه ای است که در آن یک یا دو نفر شیعه وجود نداشته باشد اما اینها جرأت بروز عقایدشان را ندارند. »

وی با بیان جایگاه ابن تیمیه، نوع نگرش علمای اهل سنت به ابن تیمیه را تبین و به رویه های علمای اهل سنت نسبت به ابن تیمیه اشاره کرد.

لازم به ذکر است دومین هم اندیشی بررسی وضعیت کنونی وهابیت و سلفیه در جهان اسلام به همت گروه ادیان و فرق پژوهشکدۀ باقرالعلوم  برگزار شد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

اهدای جوایز مسابقه کتابخوانی

به گزارش مدیریت ارتباطات و روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، جوایز مسابقه کتابخوانی که با حمایت مسئول محترم پژوهشکده و همت مدیریت ارتباطات و رسانه برگزار شد، در مراسمی که به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام برپا گشت، به 8نفر از برگزیدگان به رسم یادبود اهدا گردید.
به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

به همت پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام: وبینار روایت یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی

گروه مطالعات اجتماعی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم(علیه‌السلام) در نظر دارد طی برنامه پژوهشی «روایت یاری»، ابعاد و سازوکارهای یاریگری عمومی در برابر بیماری کرونا را موضوع یک مطالعه و بازاندیشی جمعی قرار بدهد.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
روز حجاب و عفاف

روز حجاب و عفاف

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

دوره تربیت مدرس کتاب «انسان 250 ساله» برگزار می‌شود.

کارگروه مکتب امام خمینی (رحمه الله علیه) پژوهشکده باقرالعلوم (علیه السلام) با همکاری مؤسسه صهبا برگزار می نماید: دوره تربیت مدرس کتاب انسان 250 ساله
Powered by TayaCMS