بررسي نظريه اعتقادي اکنکار

بررسي نظريه اعتقادي اکنکار
بررسي نظريه اعتقادي اکنکار

محمدحسين کياني [1]

چکيده

اگر قرار باشد عنوان جنبش هاي نوپديد معنوي [2] را به انواع گرايش هاي معنوي دوران معاصر بدهيم، بدون شک اکنکار اولين و اولي ترين مصداق در اين باره است؛ به عبارت ديگر، هيچ کدام از انواع جريان هايِ معنويِ نوظهور به اندازه گرايش اکنکار داراي چارچوب هاي نظري همانند ديگر اديان بزرگ نيستند.


اکنکار [3] از فرقه های نوپدیدی است که پال توئیچل [4] آن را در سال 1965 ايجاد کرد. بسیاری از تعالیم آن برگرفته از آموزه هاي رادهاسوامی هندی و به طور کلي، هندوئيسم، بوديسم و برخي ديگر از گرايش هاي عرفان هاي غربي است.

نگارنده در اين مقاله تلاش مي کند تا درباره سه رکن اساسي، يعني خداشناسي، رهبر شناسي و راه رسيدن به سعادت در اکنکار شاهد مثال هايي بياورد و در ادامه به نقد و بررسي آنان همت گمارد و در آخر نشان دهد که چرا اکنکار قادر نيست بحران معنويت دوره معاصر را پاسخ گويد.

واژگان کليدي

سوگماد، کل ليرانجان، ماهانتا، اساتيد نظام اک، سفر روح.


[1].پژوهشگر اخلاق و عرفان پژوهشكده باقرالعلوم.

[2]. New Religions Movements.

[3]. Eckankar.

[4]. Paul Twitchell.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

زندگینامه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

فاطمه معصومه (س) مشهور به کریمه اهل بیت، دختر امام کاظم(ع) و خواهر امام رضا(ع). حضرت معصومه در ۲۰۱ قمری برای دیدار برادرش امام رضا(ع) در طوس، از مدینه به ایران آمد؛ اما در میانه راه، به علت بیماری درگذشت و در قم مدفون شد. عالمان شیعه، ویژگی‌های شخصیتی و علمی وی را ستوده و از او روایاتی نیز نقل کرده‌اند.
No image

برگزاری جلسه بررسی طرح آسیب‌های اجتماعی

جلسه بررسی طرح آسیب‌های اجتماعی با حضور جناب آقای محمدی مدیر طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی، جناب آقای دکتر قشقایی رئیس پژوهشکده باقرالعلوم(ع)، جناب آقای دکتر سلیمی ناظر طرح، جناب آقای دکتر خان‌محمدی مدیر گروه تربیتی اجتماعی و جناب آقای محمدرضا انواری کارشناس گروه برگزار شد.
No image

برگزاری نشست شورای پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم(ع)

نشست صمیمی شورای پژوهشی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با حضور جناب آقای محمدی مدیر طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.
No image

جلسه مقدماتی برگزاری همایش آینده‌پژوهی اینترنت و فضای مجازی

جلسه مقدماتی برگزاری همایش آینده پژوهی اینترنت و فضای مجازی با حضور جناب آقای محمدی مدیر محترم طرح و برنامه سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS