نشست 90 از سلسله نشست های مجمع اهل قلم پژوهشگران مجموعه «گلشن ابرار» برگزار شد.

نشست 90 از سلسله نشست های مجمع اهل قلم پژوهشگران مجموعه «گلشن ابرار» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکدۀ باقرالعلوم (ع): با هدف ارزیابی و غنای محتوایی مقالات مجموعۀ «گلشن ابرار»، نشست 90 این گروه با حضور اساتید ناظر، حجج اسلام آقایان: محمد جعفر طبسی استاد سطح عالی حوزه علمیه قم و عبدالصمد جودتی مدیر گروه گلشن ابرار برگزار شد.

در این نشست، شرح حال پنج تن از علمای بزرگوار جهان تشیع ارائه و دفاع گردید و آثار پژوهشی از سوی اساتید ناظر جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت. حجت السلام و المسلمین جودتی در ابتدای جلسه با ارائه گزارشی کوتاه از آماده سازی مجلدات دهم تا هجدهم گلشن ابرار خبر داده و بیان داشت: به موازات آماده سازی این مجلدات، بازنویسی مجلدات چاپ شده نیز در دستور کار قرار دارد که تاکنون 5 جلد بازنویسی شده و جلد اول و دوم آن به زودی از چاپ خارج می شود. شایان ذکر است که شخصیت های مطرح شده در این نشست همگی از مشاهیر شیعه در دو قرن سیزده و چهارده هجری هستند و پس از ارائه بخش هایی از شرح حال آنان، استاد طبسی برای رفع اشکالات جزئی و نیز افزایش غنای محتوایی مقالات، نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را مطرح نمودند که توسط نویسندگان إعمال خواهد شد.

مقالات مطرح در نشست90 مجمع اهل قلم گلشن ابرار

  • ·     علامه میرزا محمد مشهدی (1182-1257ق) ؛ وی عالمی فاضل و مدرسی پر تألیف بود که تحصیلات خویش را در عتبات عراق و نزد بزرگانی چون سید علی طباطبایی و شیخ جعفر کاشف الغطاء طی کرده است. او سپس به موطن خویش باز می گردد و علاوه بر تدریس علوم دینی، به نگارش آثار علمی پرداخته و بیش از همه تخصص و تبحرش در علم طب است.

پژوهشگر و نویسندۀ این مقاله آقای اکبر صبوری بود.

  • ·     آیت الله شیخ آقارضا تبریزی (1265-1331ق)؛ عالم ربانی ، فقیه فرزانه و زاهد اخلاقی، علامه شیخ آقا رضا تبریزی از شخصیت های شهیر شیعه در قرن چهاردهم هجری قمری است. وی علاوه بر برجستگی در جهات علمی و دانش ورزی، در زهد، تقوا، اخلاق و عرفان مشهور بوده و به مانند استاد خویش، ملا حسینقلی همدانی، در تهذیب نفس کوشیده و دارای معنویت و مقام عرفانی بلندی می باشد.

پژوهشگر و نویسندۀ مقاله آقای مهدی حسن پور بود.

  • ·     شیخ فضل الله علامه مازندرانی(متوفای 1345ق)؛ شیخ فضل الله از دانشمندان فرهیختۀ بابل و از خاندان شهر «آل علامه» است. فرزندان وی به ویژه آیت الله شیخ محمد صالح مازندرانی مشهور به علامه سمنانی نیز از مشاهیر شیعه در قرن چهاردهم بوده اند.

پژوهشگر و نویسندۀ مقاله خانم سمیه سادات سجادی بود.

  • ·     علامه شیخ محمد واعظ تهرانی (1271-1353ق)؛ وی که از خاندان کُجوری مازندرانی است، یکی از وعاظ معروف عصر مشروطه می باشد که پس از تحصیلات در عتبات، علاوه بر نگارش آثار علمی و سیاسی در عرصۀ سیاست و مشروطه خواهی فعالیت داشته و در واقع سخنگوی مراجع مشروطه خواه نجف اشرف در تهران بوده است.

پژوهشگر و نویسندۀ مقاله آقای محمدعلی نجفی بود.

  • ·     آیت الله شیخ غلامعلی قمی(متوفای حدود 1375ق)؛ ایشان عالمی متقی و فاضلی جلیل و پارسا از شاگردان برجستۀ آخوند خراسانی و سید احمد کربلایی(استاد آیت الله سید علی قاضی) بود. شیخ محمود برهان و شیخ هادی عسکری از فرزندان فاضل وی بودند.

پژوهشگر و نویسندۀ مقاله خانم زهرا مقدسی بود.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

در این برنامه، شرکت کنندگان، با هر جهت‌گیری فکری و با ارائه دلیل، در موضوعات مشخص شده، به گفتگو می پردازند. تلاش خواهد شد نه تنها خط قرمزی در مواضع حاضران وجود نداشته باشد، بلکه برگزار کننده، حاضران را نسبت به طرح ادعاهای متفاوت و چالشی کمک رساند. تنها خط قرمز اساسی در اظهار نظرها، رعایت انصاف و اخلاق گفتگوست.
کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» گزیده ای از مقالات سایت تحلیلی سینمایی «فیلمنوشت» است که از نیمه سال ۱۳۹۵ تا نیمه سال ۱۳۹۶ به طبع رسیده اند.
کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

این اثر مشتمل بر 28 مقاله از نویسندگان متعدد از مجموعه مقالاتی است که شماره‌های مختلف فصلنامه مطالعات معنوی منتشر شده است.
کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی با قطع وزیری و در 252 صفحه با قیمت 14.000 تومان توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شده است.
سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

یکی از آثار و برکات ذکر صلوات از بین بردن نفاق و تفرقه و اختلاف و دوئیت است.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS