ابراهيم فرزندحضرت محمد(ص)ب چه طريق فوت كرد؟

ابراهيم فرزندحضرت محمد(ص)ب چه طريق فوت كرد؟
ابراهيم فرزندحضرت محمد(ص)ب چه طريق فوت كرد؟

پاسخ: پس از آنكه پيامبر اكرم(ص) با كنيزي به نام ماريه ازدواج كرد، خداى تعالى از اين كنيز فرزند پسرى به حضرت محمد(ص)عطا فرمود كه نامش را ابراهيم گذارد و ابراهيم تنها فرزندى بود كه خداى تعالى از غير خديجه به آن حضرت عطا كرده بود ولى تقديرات الهى در سال نهم، پس از آنكه هيجده ماه از عمر ابراهيم گذشت او را از پيغمبر باز گرفت و مرگش فرا رسيد، گفته شده وفات وي به علت مريضي بوده است اما جزئيات آن ذكر نشده است.

مرگ وى حضرت محمد (ص)را سخت داغدار كرد بدانسان كه در فقدان او گريست و اين چند جمله را كه امام صادق(ع)از آن حضرت روايت كرده است در مرگ او بر زبان آورد:

تدمع العين و يحزن القلب و لا نقول ما يسخط الرب، و انا بك يا ابراهيم لمحزونون) فروع كافى، ج 1، ص 55.)

[چشم گريان، و دل محزون و اندوهناك است ولى سخنى كه موجب خشم پروردگار گردد بر زبان جارى نخواهم ساخت، اما بدان اى ابراهيم كه ما در فقدان و مرگ تو اندوهناك و محزون هستيم. ]

و چون برخى به آن حضرت اعتراض كردند كه اى رسول خدا مگر تو ما را از گريه نهى نكردى؟فرمود: نه، من نگفتم در مرگ عزيزانتان گريه نكنيد، زيرا گريه نشانه ترحم و مهربانى است و كسى كه دلش به حال ديگران نسوزد و مهر و محبت نداشته باشد مورد رحمت الهى قرار نخواهد گرفت.

آنچه من گفته‏ام اين است كه در سوگ و فقدان عزيزان خود فرياد نزنيد و صورت خود را مخراشيد و گريبان چاك نزنيد و از سخنانى كه نشانه اعتراض و نارضايتى از داست‏خوددارى كنيد.( سيره حلبيه، ج 3، صص 347 و 348)

«و بدين ترتيب پاسخ افرادى را كه در طول قرنهاى بعدى نيز به گريه كنندگان در مصيبت اندوه‏بار فرزندان ديگر آن حضرت چون حضرت سيد الشهداء(ع)و ديگر شهداى واقعه طف و غيره اشكال گرفته‏اند نيز بيان فرمود».

به هر ترتيب رسول خدا(ص)دستور داد تا ابراهيم را غسل داده حنوط و كفن كنند سپس جنازه او را برداشته به قبرستان بقيع آوردند و در جايى كه اكنون به نام‏«قبر ابراهيم‏»معروف است دفن كردند.

در تواريخ آمده است: در آن روز كه ابراهيم از دنيا رفت‏خورشيد گرفت و مردم مدينه گفتند: خورشيد به خاطر مرگ ابراهيم گرفته است!

رسول خدا(ص)براى رفع اين اشتباه و مبارزه با اين موهومات و خرافات به منبر رفت و مردم را مخاطب ساخته فرمود:

«ايها الناس ان الشمس و القمر آيتان من آيات الله يجريان بامره، مطيعان له، لا ينكسف لموت احد و لا لحياته، فاذا انكسفا او احدهما صلوا»

[اى مردم همانا خورشيد و ماه دو نشانه از نشانه‏هاى قدرت حق تعالى هستند كه تحت اراده و فرمان او هستند و براى مرگ و حيات كسى نمى‏گيرند و هر زمان ديديد آن دو يا يكى از آنها گرفت نماز بگزاريد. ]

و بدين ترتيب اين موهوم و خرافه را از ذهن آنها بيرون برد - با اينكه در ظاهر اين سخن به نفع آن حضرت بود - و اگر يك مرد سياسى به معناى روز و دنيا طلبى بود مى‏توانست از اين انديشه موهوم به نفع خود بهره‏بردارى كند و آيندگان نيز هر گونه مى‏خواهند قضاوت كنند!چنانكه رفتار مردان سياست‏به معناى روز و منطق آنها چنين است .

‏براى اطلاع بيشتر به كتابهاى بحار الانوار(ج 79، ص 103)و سيرة المصطفى(صص 482 به بعد)مراجعه نماييد .

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

در این برنامه، شرکت کنندگان، با هر جهت‌گیری فکری و با ارائه دلیل، در موضوعات مشخص شده، به گفتگو می پردازند. تلاش خواهد شد نه تنها خط قرمزی در مواضع حاضران وجود نداشته باشد، بلکه برگزار کننده، حاضران را نسبت به طرح ادعاهای متفاوت و چالشی کمک رساند. تنها خط قرمز اساسی در اظهار نظرها، رعایت انصاف و اخلاق گفتگوست.
کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» گزیده ای از مقالات سایت تحلیلی سینمایی «فیلمنوشت» است که از نیمه سال ۱۳۹۵ تا نیمه سال ۱۳۹۶ به طبع رسیده اند.
کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

این اثر مشتمل بر 28 مقاله از نویسندگان متعدد از مجموعه مقالاتی است که شماره‌های مختلف فصلنامه مطالعات معنوی منتشر شده است.
کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی با قطع وزیری و در 252 صفحه با قیمت 14.000 تومان توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شده است.
سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

یکی از آثار و برکات ذکر صلوات از بین بردن نفاق و تفرقه و اختلاف و دوئیت است.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS