آیا مادر امام سجاد(علیه السلام) فرزند پادشاه ساسانی بوده است؟

آیا مادر امام سجاد(علیه السلام) فرزند پادشاه ساسانی بوده است؟  راجع به ایرانی بودن مادر امام زین العابدین(علیه السلام) جای تردید و ابهامی نیست زیرا قول معارضی ندارد.
تنها یعقوبی پس از اینکه می‌گوید او دختر یزدگرد سوم بوده و در دوران عمر به اسارت به مدینه برده شد و به همسری امام حسین(علیه السلام) درآمد، آورده که: «قیل..» گفته می‌شود از اسیران کابل بوده است. که این نیز با توجه به محدودۀ ایرانِ آن دوران، خارج از ایرانی بودن نیست.
اختلاف اقوال در اینست که آیا ایشان دختر یزدگرد سوم بوده یا دختر یکی از اشراف عجم؛
مرحوم استاد شهید مطهری در کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران»، و دکتر سید جعفر شهیدی در کتاب «زندگانی علی بن الحسین(علیه السلام)» که سابقاً بنام «چراغ روشن در دنیای تاریک» منتشر شده بود، و اینجانب ضمن مقاله‌ای در مجلۀ عربی «رسالة الحسین(علیه السلام)»، در صحت نقلهای تاریخی و اخبار و روایاتی که ایشان را فرزند یزدگرد می‌خواند، بنا بر قرائن و دلایلی تردید نموده و فقط این مقدار را قطعی دانسته‌ایم که ایرانیِ اشراف‌زاده‌ای بوده است، و نه بیشتر❊(١).

اما اینجانب در ضمن کار تألیف «موسوعة التاريخ الإسلامي»، با تحقیق مجددی که در اخبار و روایات مربوط به تاریخ ولادت امام سجاد(علیه السلام) داشتم، مؤید خبر معتبری شدم که مرحوم شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا(علیه السلام)❊(٢) آورده مبنی بر اینکه در نیمۀ عهد عثمان، یزدگرد بن شهریار❊(٣) در آخرین مقاومتش در خراسان شکست خورد و گریخت و کشته شد و دو دخترش به مدینه برده شدند و عثمان آنها را به حسنین(علیهما السلام) تقدیم نمود. و پس از قتل عثمان و در ایام جنگ جمل در سال ٣٦ هجری که حسنین(علیهما السلام) در بصره و درگیر جنگ بودند، هر دو خواهر در حال نفاس و در غیاب شوهرانشان، در مدینه وفات کردند.
شهربانو همسر امام حسین پس از زایمان و بدنیا آوردن امام زین العابدین، در ایام نفاس از دنیا رفت، و شاه‌زنان همسر امام حسن ظاهراً پیش از خواهرش فوت کرد و فرزندی از او نماند. و هر دو در بقیع دفن شدند.

📚 مجموعۀ مصاحبه‌ها: ٧٤٩،
موسوعة التاريخ الإسلامي ٤ : ٣٥٧ و ٦٥٢.
ــــــــــــــــــــ
❊(١) خدمات متقابل اسلام و ایران: ۱۳۱- ۱۳۳،
زندگانی حسین بن علی: ۱۲ - ۲۷،
مجلة رسالة الحسین(علیه السلام)، سال اول، شماره دوم.
❊(٢) عيون أخبار الرضا ٢ : ١٣٦، ب٣٥، ح٦.
❊(٣) یزدگرد سوم ساسانی، پسر شهریار و نوهٔ خسرو پرویز، آخرین پادشاه ساسانی بود و به مدت بیست سال بر تخت پادشاهی نشست. (دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا/ یزدگرد سوم)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

یکی از آثار و برکات ذکر صلوات از بین بردن نفاق و تفرقه و اختلاف و دوئیت است.
سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر

سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر

مدتي پس از اشغال خرمشهر، ركود محسوسي بر جبهه ها حاكم گرديد. تا اينكه در تاريخ 1359/10/15 اولين عمليات با نام "نصر" براي آزادسازي اين شهر انجام شد
اعلام بررسی 7 مقاله گلشن ابرار

اعلام بررسی 7 مقاله گلشن ابرار

حجت الاسلام و المسلمین جودتی، مدیر محترم گروه گلشن ابرار پژوهشکده باقرالعلوم(ع) اعلام کردند:
Powered by TayaCMS