آیا مادر امام سجاد(علیه السلام) فرزند پادشاه ساسانی بوده است؟

آیا مادر امام سجاد(علیه السلام) فرزند پادشاه ساسانی بوده است؟  راجع به ایرانی بودن مادر امام زین العابدین(علیه السلام) جای تردید و ابهامی نیست زیرا قول معارضی ندارد.
تنها یعقوبی پس از اینکه می‌گوید او دختر یزدگرد سوم بوده و در دوران عمر به اسارت به مدینه برده شد و به همسری امام حسین(علیه السلام) درآمد، آورده که: «قیل..» گفته می‌شود از اسیران کابل بوده است. که این نیز با توجه به محدودۀ ایرانِ آن دوران، خارج از ایرانی بودن نیست.
اختلاف اقوال در اینست که آیا ایشان دختر یزدگرد سوم بوده یا دختر یکی از اشراف عجم؛
مرحوم استاد شهید مطهری در کتاب «خدمات متقابل اسلام و ایران»، و دکتر سید جعفر شهیدی در کتاب «زندگانی علی بن الحسین(علیه السلام)» که سابقاً بنام «چراغ روشن در دنیای تاریک» منتشر شده بود، و اینجانب ضمن مقاله‌ای در مجلۀ عربی «رسالة الحسین(علیه السلام)»، در صحت نقلهای تاریخی و اخبار و روایاتی که ایشان را فرزند یزدگرد می‌خواند، بنا بر قرائن و دلایلی تردید نموده و فقط این مقدار را قطعی دانسته‌ایم که ایرانیِ اشراف‌زاده‌ای بوده است، و نه بیشتر❊(١).

اما اینجانب در ضمن کار تألیف «موسوعة التاريخ الإسلامي»، با تحقیق مجددی که در اخبار و روایات مربوط به تاریخ ولادت امام سجاد(علیه السلام) داشتم، مؤید خبر معتبری شدم که مرحوم شیخ صدوق در عیون اخبار الرضا(علیه السلام)❊(٢) آورده مبنی بر اینکه در نیمۀ عهد عثمان، یزدگرد بن شهریار❊(٣) در آخرین مقاومتش در خراسان شکست خورد و گریخت و کشته شد و دو دخترش به مدینه برده شدند و عثمان آنها را به حسنین(علیهما السلام) تقدیم نمود. و پس از قتل عثمان و در ایام جنگ جمل در سال ٣٦ هجری که حسنین(علیهما السلام) در بصره و درگیر جنگ بودند، هر دو خواهر در حال نفاس و در غیاب شوهرانشان، در مدینه وفات کردند.
شهربانو همسر امام حسین پس از زایمان و بدنیا آوردن امام زین العابدین، در ایام نفاس از دنیا رفت، و شاه‌زنان همسر امام حسن ظاهراً پیش از خواهرش فوت کرد و فرزندی از او نماند. و هر دو در بقیع دفن شدند.

📚 مجموعۀ مصاحبه‌ها: ٧٤٩،
موسوعة التاريخ الإسلامي ٤ : ٣٥٧ و ٦٥٢.
ــــــــــــــــــــ
❊(١) خدمات متقابل اسلام و ایران: ۱۳۱- ۱۳۳،
زندگانی حسین بن علی: ۱۲ - ۲۷،
مجلة رسالة الحسین(علیه السلام)، سال اول، شماره دوم.
❊(٢) عيون أخبار الرضا ٢ : ١٣٦، ب٣٥، ح٦.
❊(٣) یزدگرد سوم ساسانی، پسر شهریار و نوهٔ خسرو پرویز، آخرین پادشاه ساسانی بود و به مدت بیست سال بر تخت پادشاهی نشست. (دانشنامهٔ آزاد ویکی‌پدیا/ یزدگرد سوم)

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

جدیدترین ها در این موضوع

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

فراخوان جوانان اهل اندیشه برای گفتگوی سازنده پیرامون عفاف و پوشش بایسته

در این برنامه، شرکت کنندگان، با هر جهت‌گیری فکری و با ارائه دلیل، در موضوعات مشخص شده، به گفتگو می پردازند. تلاش خواهد شد نه تنها خط قرمزی در مواضع حاضران وجود نداشته باشد، بلکه برگزار کننده، حاضران را نسبت به طرح ادعاهای متفاوت و چالشی کمک رساند. تنها خط قرمز اساسی در اظهار نظرها، رعایت انصاف و اخلاق گفتگوست.
کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

کتاب «مجموعه مقالات فیلم‌نوشت» گزیده ای از مقالات سایت تحلیلی سینمایی «فیلمنوشت» است که از نیمه سال ۱۳۹۵ تا نیمه سال ۱۳۹۶ به طبع رسیده اند.
کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

کتاب مجموعه مقالات "جنبش‌های نوپدید دینی- معنوی" به اهتمام محمدحسین کیانی و توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شد.

این اثر مشتمل بر 28 مقاله از نویسندگان متعدد از مجموعه مقالاتی است که شماره‌های مختلف فصلنامه مطالعات معنوی منتشر شده است.
کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی تصویر اسلام در سینمای غرب نوشته جواد امین خندقی منتشر شد.

کتاب پدیدار شناسی با قطع وزیری و در 252 صفحه با قیمت 14.000 تومان توسط انتشارات باقرالعلوم(ع) منتشر شده است.
سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

سالروز وفات حضرت خدیجه کبری(س)

یکی از آثار و برکات ذکر صلوات از بین بردن نفاق و تفرقه و اختلاف و دوئیت است.

پر بازدیدترین ها

No image

سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی...

حجت الاسلام مهدی اسماعیلی مدیر گروه حدیث پژوهشکده در مورد سند حدیث معروف "الدهر أنزلنی ثم أنزلنی..." گفت: این سخن تا قرن دهم در هیچ یک از کتب روائی شیعی وجود ندارد.
Powered by TayaCMS